Poniżej fragment rozmowy psychologa Marcina Kochanowskiego i trenera Dariusza Banasika o rzeczywistym czasie dla trenera w czasie przerwy w meczu.

Allegri twierdzi, że prostota opiera się również na zwięzłości komunikatu. Ciekawa teoria. W jego ocenie trener ma tylko 3 minuty podczas przerwy, aby wprowadzić swój plan taktyczny.

Popularnym niewspierajacym zjawiskiem w relacji trenera z zawodnikami jest etykietowanie; wydawanie wyroków, ze ten to jest „talent” i będzie piłkarzem, a z tamtego nic nie będzie, bo to jest „ortopeda”.

Podczas 3. Zjazdu Psychologów Akademii Klubów Ekstraklasy, którego byliśmy partnerem, jednym z elementów była część praktyczna przygotowana przez Karolinę Pietrzak oraz Mariusza Paszkowskiego. Sesja została przygotowana w trzech blokach tematycznych. Poniżej przykładowe ćwiczenie z bloku „Koncentracja uwagi”.

Niestety wielu wciąż uważa, że sukces drużyny 10-latków przekłada się później na większą możliwość zaistnienia w dorosłej piłce. Tymczasem, czy na tym etapie rozwoju można w ogóle w pełni ocenić, czy dany zawodnik będzie grał jako senior na wysokim poziomie? Z własnego doświadczenia piłkarskiego stwierdzam, że nie.

W procesie szkolenia ogromne znaczenie odgrywa komunikacja, prowadzona na linii trener – zawodnik. Zwłaszcza w najmłodszych grupach szkoleniowcy powinni jednak uwzględniać także istotną rolę rodziców. Poprzez swoje działania mogą oni bowiem wesprzeć rozwój piłkarski dziecka lub całkowicie zniechęcić swoją pociechę do uprawiania sportu.

W Polsce cały czas nie wszyscy trenerzy mają dostęp do psychologów sportu w swojej szkółce, akademii czy klubie. Są też tacy, którzy są sceptycznie nastawieni do specjalistycznej pracy psychologicznej w środowisku piłkarskim. Oczywiście, proces szkoleniowy odbędzie się bez udziału psychologów sportu. Jednak psychologia sportu jest już do tego konieczna. Dlatego dla jednych i drugich mam propozycję, jak będąc trenerem mądrze wykorzystywać psychologię.

Emocje często nieświadomie przejmują nad nami kontrolę i doprowadzają do zmiany naszego zachowania. Czy trener może pozwolić sobie na taką sytuację? Oczywiście, że nie! Powody można by mnożyć, ale przytoczyć warto kilka…

Rzuty karne już dzisiaj stanowią bardzo ważny element gry w piłkę nożną, a pokazane w badaniu statystycznym tendencje pozwalają określić ich znaczenie w przyszłości. Wnikliwą analizę meczów Ekstraklasy, podsuwającą wiele cennych wniosków i spostrzeżeń dotyczących rzutów karnych. znajdziecie w nr 3/2019 (34) czasopisma „Asystent Trenera”.

Poniżej fragment podcastu „Jak uczyć futbolu” z trenerem Mateuszem Ludwiczakiem pt. „Dorastanie w grze i fundamenty gry”, którego część I została opublikowana w nr 1/2020 (36) czasopisma Asystent Trenera.

Newsletter