W artykule „Rodzaje przewagi w fazie atakowania” opublikowanym w nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera” autor, Jakub Słota opisał 4 rodzaje przewagi w fazie atakowania: przewagę liczebną, pozycyjną, jakościową oraz socjo-afektywną. Zobacz, na czym polega ta ostatnia.

Ostatnim typem przewagi omawianym w artykule będzie przewaga socjo-afektywna. W swojej naturze jest ona w najmniejszym stopniu spośród omawianych przewag oparta na aspekcie taktycznym. Powstaje wtedy, gdy zawodnicy atakujący wykazują wyższy poziom wzajemnego zrozumienia niż broniący. Będziemy tutaj mieli na myśli przede wszystkim sytuacje wymagające współpracy w parach i małych grupach, gdzie wspomniane zrozumienie pozwala na lepsze przewidywanie działań partnerów oraz ich skoordynowanie, dzięki czemu stają się one szybsze i bardziej efektywne. Sam sposób działania może przy tym być określany zarówno przez model gry, jak i przez spontaniczne decyzje zawodników, szczególnie w bardziej nietypowych sytuacjach boiskowych.

Fot. PZPN/Cyfrasport

Przewaga socjo-afektywna najczęściej występuje w sytuacjach, kiedy dochodzi do współpracy zawodników wewnątrz lub pomiędzy formacjami. Może to być duet napastników czy też środkowych obrońców, ale też na przykład boczny obrońca i skrzydłowy grający po tej samej stronie lub środkowy pomocnik i napastnik wymieniający się pozycjami. Najczęściej będą to zawodnicy grający ze sobą od pewnego czasu, którzy zdołali dzięki wspólnym występom wypracować wysoki poziom wzajemnego zrozumienia i są w stanie przewidywać swoje działania i skutecznie się w nich uzupełniać. Przykładem może być znany wszystkim duet Łukasz Piszczek – Jakub Błaszczykowski w reprezentacji Polski oraz w Borussii Dortmund czy też – obecnie – Harry Kane i Heung-Min Son w Tottenhamie.

Więcej na temat przewagi socjo-afektywnej a także 3 innych rodzajów przewag przeczytasz w artykule „Rodzaje przewagi w fazie atakowania” opublikowanym w nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera50

Przypominamy, autor – Jakub Słota omówił w nim dodatkowo przewagę:

  • liczebną,
  • pozycyjną,
  • oraz jakościową.

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-32022-50-wydanie-elektroniczne/612