W nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera” opublikowana została bardzo obszerna rozmowa z obecnym trenerem MKS Cracovia S.S.A., Jackiem Zielińskim. Poniżej prezentujemy fragment, w którym ten doświadczony szkoleniowiec wskazuje, jego zdaniem, kluczowe cechy jakie powinien posiadać trener.

kluczowe cechy trenera

Fot. Cracovia.pl

Przede wszystkim uczciwość wobec zawodników. Oni muszą wiedzieć, że trener jest uczciwy i sprawiedliwy. Słaby zawodnik nie gra, dobry gra. Nawet jeśli ktoś jest lubiany przez wszystkich w zespole, ale ma słabszy okres, nie może być traktowany wyjątkowo, bo zawodnicy szybko takie rzeczy wyłapią.

Kolejną cechą jest umiejętność rozmowy z zawodnikami. Są trenerzy, którzy są apodyktyczni, nie dyskutują ze swoimi podopiecznymi. Tak też można działać, ale pod jednym warunkiem: że idą za tym wyniki. Jeśli ich nie ma, to trener, który nie widzi potrzeby rozmowy z zawodnikami, zostanie szybko „zluzowany”.

Oczywiście w drugą stronę także nie można przesadzić. Na kompromisy można iść tylko do pewnego momentu, bo często bywa tak, że gdy dasz palec, to odgryzą ci rękę przy samym łokciu. Tutaj potrzeba i mądrości, i doświadczenia, ponieważ często się zdarza, że zawodnicy chcą przeciągnąć jak najwięcej na swoją korzyść.

Rozmowę w całości znajdziesz w artykule „Rozwój i ewolucja trenera. Nie ma czegoś takiego jak «zwycięski skład»” opublikowanym w nr 3/2022 (50) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera50

Z tej ekskluzywnej rozmowy, przeprowadzonej specjalnie dla Czytelników AT, dowiesz się m.in.:

  • jak Jacek Zieliński ewoluował, jako szkoleniowiec, w trakcie swojej bogatej kariery,
  • jak zmieniał się w tym czasie polski futbol,
  • i dlaczego uważa, że obecnie mamy do czynienia z… przerostem formy nad treścią.

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-32022-50-wydanie-elektroniczne/612

Lub tylko ten artykuł: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Rozwoj-i-ewolucja-trenera.-Nie-ma-czegos-takiego-jak-%E2%80%9Ezwycieski-sklad/611