Rolą trenera jest szybkie diagnozowanie pewności siebie u zawodników i umiejętne budowanie jej tam, gdzie jest jej mało, a niwelowanie tam, gdzie zaczyna przeradzać się już w arogancję. Do tego jednak potrzeba, aby sam trener był osobą pewną siebie, reprezentującą silne wartości profesjonalizmu i wysokiej jakości pracy, który ciągle nad sobą pracuje i rozwija się mentalnie, nie tylko technicznie.

Co można zrobić, aby poprawić pewność siebie u zawodników?

  • Zachęcać do kolejnych prób i zagradzać dobrym słowem za starania, nie za sam wynik. Zawodnik mógł nie strzelić bramki, ale próbował i starał się.
  • Zwracać uwagę na słownictwo. Nie używaj słów typu „nie bój się”, bo to tak, jak byśmy mówili „nie myśl o białym niedźwiedziu”, i wiadomo, od razu myślisz o białym niedźwiedziu. Raczej mówmy „brawo, odważnie”, „łap okazję i strzelaj”. Nie mówmy „udało ci się”, bo sugerujemy wówczas, że sukces, strzał gola jest efektem przypadku, więc nie „udało się”, tylko „brawo, strzeliłeś, wyćwiczyłeś, zrobiłeś”.
  • Warto kontrolować u zawodników postawę ciała. Odpowiednia pozycja ciała, wysoko podbródek, proste plecy, wypchnięta do przodu klatka piersiowa, podniesione ramiona, powodują wydzielanie testosteronu, hormonu zwiększającego pewność siebie i jednoczesne zmniejszanie kortyzolu, hormonu stresu.
  • Umożliwić zawodnikowi podejmowanie własnych decyzji, w miarę możliwości i je szanować.
  • Nie warto zbyt mocno koncentrować się na błędach, warto pielęgnować sukcesy, a błędy poprawiać poprzez analizę, wnioski i decyzje, które te błędy ograniczą w przyszłości i dawanie zawodnikowi informacji zwrotnej w postaci: pozytywny przekaz, np. „dobrze sobie poradziłeś”, wskazówki co należy poprawić, np. „powinieneś wykonać więcej zwodów”, „graj odważnie”, kończąc na pozytywnym aspekcie, np. „bardzo ładna gra”, „gratuluję”.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Trenerze, jeśli nie dajesz sobie i swoim zawodnikom prawa do porażki, nie dajesz też szansy na naukę i rozwój” autorstwa Violetty Rutkowskiej i Tomasza Włoczewskiego, który znajdziesz w nr 6/2021 (47) czasopisma Asystent Trenera. Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera47.

Możesz też zakupić ten artykuł w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Trenerze%2C-jesli-nie-dajesz-sobie-i-swoim-zawodnikom-prawa-do-porazki%2C-nie-dajesz-tez-szansy-na-nauke-i-rozwoj/426

pewnosc siebie zawodnikow