- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
W Asystencie Trenera znajdziecie również treści „akademickie”. Jednym z naszych autorów jest prof. dr hab. Henryk Duda z krakowskiego AWF. W nr 2/2020 (37) wraz z Tomaszem Liputem zajął się tematyką poszukiwania efektywnych środków treningowych.
W procesie szkolenia w nauczaniu intelektualizującym proponuje się ćwiczenia, które w sposób znaczący kształtują kreatywność zawodnika (świadome działanie gwarantuje realizację celu) – przykład takiego ćwiczenia został zaprezentowany poniżej.
Kosta Runjaic: stale powtarzamy ćwiczenia zwłaszcza dotyczące podań. Mamy kilka wariantów, a także „archiwum”. Każde ćwiczenie ma swoją nazwę. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na objaśnianie – gry zawodnicy słyszą nazwę, wiedzą, jaka jest wymagana kolejność podań w danym momencie.
W meczu piłkarskim można zauważyć sytuacje walki sportowej, gdzie nawet w prostych zadaniach zawodnik popełnia błędy. Często powodem takiego stanu rzeczy są nie tylko braki w przygotowaniu techniczno-taktycznym, ale właśnie koncentracja uwagi.
Kształtowanie orientacji przestrzennej w szkoleniu piłkarza jest znaczące, gdyż działalność zawodnika podczas gry wymaga dużego zakresu pola widzenia (rozwoju widzenia centralnego, obwodowego – peryferycznego i głębokiego).
Rozwój i poprawa umiejętności technicznych wśród młodzieży (U14–U16), jak również utrzymanie poziomu umiejętności technicznych u seniorów zawsze powinno być odzwierciedleniem tego, czego wymaga się od piłkarza podczas meczu.
W zaprezentowanych poniżej ćwiczeniach oprócz nauczania oraz doskonalenia uderzenia i przyjęcia piłki w formie podań można także pracować nad grą „z klepy” oraz umiejętnością wyjścia na pozycję.
Mając piłkarzy kreatywnych, dobrych technicznie oraz mających zmysł taktyczny do podejmowania odpowiednich decyzji w rozegraniu piłki pod presją przeciwnika, czasu czy kibiców, warto poprzez atak pozycyjny zdobywać przestrzeń boiska i dążyć do stwarzania sytuacji bramkowych.
W ostatnim okresie swojej pracy (Żalgiris Wilno – przyp. red.) miałem do czynienia z sytuacją, w której zmuszony byłem najczęściej do przygotowywania zespołu do prowadzenia gry w ataku pozycyjnym. Zespoły przeciwne stosowały głęboką i bardzo często zmasowaną obronę strefową. Najlepszym, najbardziej skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na zdobywanie przestrzeni i rozbijanie bloku obronnego jest najprostsze „podanie prostopadłe”.
Proponowane ćwiczenie jest doskonałym połączeniem rozwoju aspektów technicznych i przygotowania kondycyjnego. Dedykowane jest młodszym grupom wiekowym ale przy odpowiednich modyfikacjach można je stosować w każdym zespole. Z punktu widzenia przygotowania fizycznego celem ćwiczenia jest doskonalenie krótkich sprintów z piłką przy nodze.
Trening indywidualny (pod pozycje) ma na celu doskonalenie zdolności i umiejętności piłkarza oraz eliminowanie błędów, które po skorygowaniu przyczynią się do podnoszenia jego skuteczności w grze. Powinien uwzględniać doskonalenie zadań treningowych wynikających z aktualnego stanu wytrenowania, posiadanych umiejętności i zajmowanej pozycji na boisku.