- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
W meczu piłkarskim można zauważyć sytuacje walki sportowej, gdzie nawet w prostych zadaniach zawodnik popełnia błędy. Często powodem takiego stanu rzeczy są nie tylko braki w przygotowaniu techniczno-taktycznym, ale właśnie koncentracja uwagi.
Efektywność działań zawodnika na boisku jest uzależniona od wysokiego poziomu koncentracji. Tylko przy dużym napięciu uwagi zawodnik może szybko i właściwie spostrzegać oraz oceniać sytuację w czasie gry, a także z maksymalną szybkością reagować na piłkę lub działania innych zawodników.
Uwzględniając zalety cech uwagi, trenerzy również powinni uwzględniać kształtowanie tej dyspozycji w ćwiczeniach specjalistycznych. Dlatego dla przykładu poniżej zostaną zaproponowane ćwiczenia w różnych formach nauczania.
Ćwiczenie 1 – Zabawa „Trafić piłką”
Forma: zabawowa.
Miejsce: boisko piłkarskie.
Liczba uczestników: po 3 w jednej grupie.
Przebieg: zawodnicy „czerwoni”, prowadzą piłkę, starając się trafić swoją piłką w przebiegającego zawodnika „białego” (grafika 1). Ten, kto nie trafi zawodnika „białego”, biegnie po piłkę, a kto trafi, zmienia „białego”.
Cel: trafienie swoją piłką przebiegającego przeciwnika kształtuje koncentrację uwagi.
Wskazówki: dla zawodników słabo wyszkolonych technicznie należy ograniczyć pole gry.
Uwaga: trafienie zawodnika nie może nastąpić powyżej pasa.
Grafika 1. Schemat przebiegu zabawy „Trafić piłką”
Ćwiczenie 2
Forma: ścisła.
Miejsce: boisko piłkarskie.
Liczba uczestników: 9.
Przebieg: 8 zawodników ustawionych na obwodzie koła w odległości 3 m od siebie. Centralny zawodnik prowadzi piłkę w środku koła (grafika 2). Każdy zawodnik na obwodzie koła ma przydzielony swój numer od 1 do 8.
Zawodnicy na obwodzie koła przetaczają piłkę podeszwą w miejscu. Na sygnał trenera mają za zadanie obiec centralnego zawodnika oraz po uzgodnieniu z partnerem zamienić się pozycjami. Po zakończeniu ćwiczenia ustawiają się „w pozycji wyjściowej”, a zawodnik centralny ma za zadanie odgadnąć zmianę dokonanych graczy. Następnie następuje zmiana centralnego zawodnika (wskazuje trener).
Cel: orientacja w organizacji ćwiczenia (zawodnik centralny, obwodowi) wyrabia koncentrację uwagi.
Grafika 2. Schemat przebiegu ćwiczenia w formie ścisłej
Powyższe ćwiczenia pochodzi z artykułu „Znaczenie uwagi w skutecznym działaniu gry sportowej oraz kształtowanie zdolności uwagi w treningu piłkarzy nożnych” opublikowanym w nr 2/2017 (21) czasopisma „Asystent Trenera”.