Realia pracy na niższych poziomach rozgrywkowych muszą zmodyfikować naszą wiedzę zdobytą na kursach, szkoleniach, kursokonferencjach czy stażach trenerskich, gdzie treści w większości dedykowane są zespołom profesjonalnym. Trener Grzegorz Tychowski podzielił się swoim spojrzeniem na pracę w prowadzonym przez siebie klubie Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański.

testy sprawnosciowe

Kiedy powstawał ten tekst klub Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański, posiadał 21 pkt przewagi nad drugim zespołem w tabeli i miał zapewniony awans do 4. ligi lubuskiej (obecnie drużyna jest wiceliderem JAKO IV ligi lubuskiej z 1 pkt straty do lidera rozgrywek – przyp. red.).

Podstawowym testem, który stosujemy do kształtowania wytrzymałości jest Beep Test. Pozwala on nam wyznaczyć MAS (Maximal Aerobic Speed). Pierwszy test zrobiliśmy 13 stycznia 2022 r., a drugi przed startem rundy wiosennej 8 marca 2022 r.

W czasie okresu przygotowawczego stosowaliśmy długie interwały 100% MAS i krótkie interwały 120–130% MAS. Progres zespołu był bardzo widoczny. Najlepszy zawodnik poprawił Beep Test o 3 poziomy. Średnio każdy zawodnik poprawił test o 10%. VO2max było średnio na poziomie 53 ml/kg/min, gdzie poziom VO2max dla zawodowego piłkarza wynosi 60–65 ml/kg/min.

Odra Bytom Odrzański zapewniła sobie awans do 4. ligi lubuskiej na 7 kolejek przed końcem sezonu. Ostatecznie na koniec sezonu zdobyliśmy 82 pkt w 30 meczach. 27 zwycięstw, 1 remis, 2 porażki. Zdobyliśmy 127 bramek (z czego 70% w drugiej połowie). Powyższa statystyka potwierdza, że zespół był dobrze przygotowany, co pokazuje, że przygotowanie motoryczne odgrywa kluczową rolę na tym poziomie rozgrywkowym.

Uważam, że już na poziomie lig amatorskich stosowanie testów wydolnościowych jest pomocne w pracy, nie tylko ze względu na możliwość kontroli obciążeń, ale również na gromadzenie własnych doświadczeń. Wykorzystany przeze mnie Beep Test ma jeszcze tę zaletę, że jest łatwy do przeprowadzenia i dzięki temu możemy stosować go cyklicznie, co daje nam możliwość monitorowania własnej pracy.

Więcej przeczytasz w artykule „Schemat pracy w klubie Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Klasa Okręgowa” opublikowanym w nr 4/2022 (51) czasopisma „Asystent Trenera”. W artykule znajdziesz, m.in.:

  • mikrocykl tygodniowy,
  • analiza wideo,
  • organizacja pracy w klubie,
  • przykładowe środki treningowe.

Tu zamówisz to wydanie: https://bit.ly/AsystentTrenera51

Możesz też zakupić to wydanie w wersji elektronicznej: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Asystent-Trenera-nr-42022-51-wydanie-elektroniczne/648

Lub tylko ten artykuł: https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Schemat-pracy-w-klubie-Odra-Skrzynie-Zajac-Bytom-Odrzanski-klasa-okregowa/646