W poniższym tekście Jakub Ostrowski opowiada o swoim pomyśle na funkcjonowanie akademii piłkarskiej w zakresie rozwoju osobistego trenerów. Jest to fragment artykułu „Piast Kobylnica. Część III – O Akademii Piłkarskiej – „Piłka Nożna na Życie” opublikowanego w nr 6/2021 (47) czasopisma Asystent Trenera.

Poniższy materiał został przygotowany w oparciu o doświadczenia sztabu szkoleniowego V-ligowego beniaminka, drużyny Piast Kobylnica.

Praca trenera w klubie A-klasowym często niesie ze sobą mnóstwo ograniczeń. Mimo to przy odpowiednim podejściu, determinacji i kreatywności możliwe jest wprowadzenie – bardzo niewielkim kosztem – namiastki profesjonalizmu.

Praca trenera na niższych szczeblach rozgrywkowych jest wyjątkowa z wielu względów. Swoim doświadczeniem dzieli się z nami Łukasz Tomczyk, trener w KS Victoria Częstochowa (Klasa A). Poniższy fragment pochodzi z artykułu „Zawsze o krok przed rywalem” opublikowanego w nr 4/2020 (39) czasopisma „Asystent Trenera”.

Na pewno praca trenerów na szczeblu centralnym bardzo różni się od pracy trenerów w niższych ligach. Trener pracujący w IV lidze, klasie okręgowej czy A klasie jest jednocześnie swoim asystentem, analitykiem, trenerem przygotowania motorycznego, trenerem mentalnym, a często także trenerem bramkarzy.

Opisana poniżej gra taktyczna 4 × 4 + 2 doskonaląca współpracę czwórki obrońców i czwórki pomocników została zaprezentowana w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3” i jest częścią sprawozdania ze stażu trenerskiego w Akademii Piłkarskiej Interu Mediolan.

W trakcie typowego mikrocyklu 3-ligowego zespołu seniorów, gdy nie jest przewidziany w tygodniu dodatkowy mecz ligowy lub spotkanie Pucharu Polski, zawodnicy pojawiają się na boisku od czterech do pięciu razy.

Poniżej przedstawiona gra pozycyjna została zaprezentowana w artykule „Gry stosowane przez sztab szkoleniowy WKS Śląsk Wrocław”. Artykuł znajdziecie w  nr 3/2019 (34) czasopisma „Asystent Trenera”.

Jednym z największych wyzwań, przed którym stoi Szkółka Piłkarska Gremio FBPA, jest dobór trenerów oraz nauczycieli, ponieważ to oni mają na co dzień budować relacje z zawodnikami. Mają zatem ogromny wpływ na edukację sportową oraz pozasportową.

Zaprezentowane poniżej ćwiczenie pochodzi z konspektu, który został zaprezentowany podczas warsztatów szkoleniowych dla trenerów piłki nożnej zorganizowanych przez Wydział Szkolenia Dolnośląskiego ZPN oraz DSTPN. Warsztaty odbyły się 21 września 2018 r. w Brzegu Dolnym w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Piłkarskiego MicoCup.

Newsletter