Realia pracy na niższych poziomach rozgrywkowych muszą zmodyfikować naszą wiedzę zdobytą na kursach, szkoleniach, kursokonferencjach czy stażach trenerskich, gdzie treści w większości dedykowane są zespołom profesjonalnym. Trener Grzegorz Tychowski podzielił się swoim spojrzeniem na pracę w prowadzonym przez siebie klubie Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański.

Zaprezentowana poniżej gra zadaniowa 5 + 1 × 5 + 1 + 4N na skróconym polu gry pochodzi z części końcowej sesji treningowej opublikowanej w nr 2/2022 (49) czasopisma „Asystent Trenera”.

Bartosz Grzelak, trener szwedzkiego AIK Solna stosuje w pracy z zawodnikami metodę refleksji. Opiera się ona na wynikach badań psychologów, którzy sprawdzali, jak najlepiej poczynić progres w pracy z grupą ludzi. Doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest „after action review”.

W poniższym tekście Jakub Ostrowski opowiada o swoim pomyśle na funkcjonowanie akademii piłkarskiej w zakresie rozwoju osobistego trenerów. Jest to fragment artykułu „Piast Kobylnica. Część III – O Akademii Piłkarskiej – „Piłka Nożna na Życie” opublikowanego w nr 6/2021 (47) czasopisma Asystent Trenera.

Poniższy materiał został przygotowany w oparciu o doświadczenia sztabu szkoleniowego V-ligowego beniaminka, drużyny Piast Kobylnica.

W nr 1/2021 (42) Asystenta Trenera w artykule „Relacja ze stażu w Akademii Piłkarskiej SK Rapid Wiedeń” znajdziecie również dwie jednostki treningowe drużyny rezerw zaobserwowane podczas stażu. Warto dodać, że w grupach od U15 do seniorów jednostka treningowa zbudowana jest podobnie…

Praca trenera w klubie A-klasowym często niesie ze sobą mnóstwo ograniczeń. Mimo to przy odpowiednim podejściu, determinacji i kreatywności możliwe jest wprowadzenie – bardzo niewielkim kosztem – namiastki profesjonalizmu.

Praca trenera na niższych szczeblach rozgrywkowych jest wyjątkowa z wielu względów. Swoim doświadczeniem dzieli się z nami Łukasz Tomczyk, trener w KS Victoria Częstochowa (Klasa A). Poniższy fragment pochodzi z artykułu „Zawsze o krok przed rywalem” opublikowanego w nr 4/2020 (39) czasopisma „Asystent Trenera”.

Na pewno praca trenerów na szczeblu centralnym bardzo różni się od pracy trenerów w niższych ligach. Trener pracujący w IV lidze, klasie okręgowej czy A klasie jest jednocześnie swoim asystentem, analitykiem, trenerem przygotowania motorycznego, trenerem mentalnym, a często także trenerem bramkarzy.

Opisana poniżej gra taktyczna 4 × 4 + 2 doskonaląca współpracę czwórki obrońców i czwórki pomocników została zaprezentowana w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci i Młodzieży 3” i jest częścią sprawozdania ze stażu trenerskiego w Akademii Piłkarskiej Interu Mediolan.

Newsletter