W dzisiejszym sporcie moc jest kluczem w osiąganiu świetnych wyników. Jej poziom będzie wpływał na wysokość skoku, przyspieszenie, prędkość maksymalną oraz efektywną zmianę kierunku. Trening mocy jest bardzo wymagający dla naszych zawodników zarówno pod względem technicznym, jak i mechanicznym, dlatego przede wszystkim będziemy chcieli egzekwować odpowiednią jakość ruchu w trakcie ćwiczeń.

W treningu z dziećmi i młodzieżą na początku powinniśmy się skupić nad symetrią i stabilnością ciała, a dopiero później nad prędkością wykonywania ruchu. Przed wdrożeniem do naszych jednostek treningu plyometrycznego warto przeprowadzić ocenę umiejętności lądowania, która pomoże nam określić, z jaką intensywnością (trudność wykonywanych ćwiczeń) oraz objętością (liczba kontaktów z podłożem) powinniśmy pracować.

Znakomicie zdaję sobie sprawę, że większości z nas trudno będzie wyegzekwować całą oddzielną jednostkę mającą na celu poprawę umiejętności motorycznych naszych zawodników. Ze względu na to, że ćwiczenia kształtujące moc powinny być wykonywane przy pełnej gotowości układu nerwowego, świetnym momentem na ich przeprowadzenie jest ostatnia faza rozgrzewki.

Zawodnicy w kategorii wiekowej B2 mogą znacznie różnić się od siebie rozwojowo. Dobrym rozwiązaniem jest podział zawodników na dwie grupy, według ich kompetencji ruchowej. Zaproponuję ćwiczenia przy użyciu ciężaru własnego ciała oraz piłek lekarskich, wraz z progresjami. Ćwiczenia wykonujemy 2 razy w tygodniu:

  • we wtorek trenujemy przy użyciu piłek lekarskich (Jednostka A),
  • w czwartek wykonujemy ćwiczenia przy użyciu ciężaru swojego ciała (Jednostka B).

Więcej w artykule „Studium przypadku – trening mocy. Kształtowanie mocy w grupach wiekowych B2”, którego autorem jest Michał Naulewicz, Better Way – Przygotowanie Motoryczne. Artykuł został opublikowany w wydaniu specjalnym AT „Długofalowy rozwój młodego piłkarza”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”