Zaprezentowane poniżej przykładowe ćwiczenie pochodzi z konspektu mającego na celu kształtowanie wytrzymałości specjalnej w ćwiczeniach techniczno-taktycznych. Dobór takich ćwiczeń jest trudny, ciężko znaleźć odpowiednie środki treningowe, ponieważ trenerzy są raczej przyzwyczajeni do kształtowania tej zdolności poprzez gry. Celem treningu było również dobranie środków treningowych, tak aby nie występował w nich aktywny przeciwnik.

Niestety w dalszym ciągu problemem dla trenerów nawet z najwyższych lig jest optymalne przygotowanie zawodnika do rozgrywek czy meczów pod względem kondycyjnym. Ileż to razy widzieliśmy już sytuacje, w których w 70. min meczu pierwszej lub drugiej kolejki rozgrywek ligowych naszych zawodników łapią skurcze? Z jednej strony ktoś może powiedzieć, że wynikają one ze słabo przepracowanego okresu przygotowawczego, w związku z czym zawodnik nie jest w stanie rywalizować z przeciwnikiem, jak równy z równym przez 90 min. Z drugiej strony ktoś inny może zarzucić, że przygotowania były za mocne, w związku z czym przetrenowany organizm odmawia zawodnikowi posłuszeństwa. I racja, jak zwykle, jest pewnie gdzieś pośrodku.

Zaprezentowane poniżej ćwiczenie było zastosowane jako pierwsze w części głównej.

Czas trwania: 6 × 1,5 min. Przerwa: 1 min

Zawodnicy w środku są ustawieni przy stożkach. Po wykonaniu zwodu wybiegają do przeciwnych stożków i wychodzą do podania od zawodnika będącego po lewej stronie. Następuje odegranie piłki „z klepki”, start do drugiego stożka i wyjście na pozycję kolejnemu zawodnikowi. Zawodnicy stojący na bokach po otrzymaniu podania zwrotnego prowadzą piłkę po prostej, zmieniając się miejscami z zawodnikami ustawionymi naprzeciwko. Pole ćwiczenia: 20 × 10 m.

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Kształtowanie wytrzymałości specjalnej w ćwiczeniach techniczno-taktycznych” opublikowanym w nr 6/2018 (31) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”