Proces szkolenia rozpoczynający się od okresu naborów i składający się z trzech etapów, w trakcie których trenerzy podejmują decyzje dotyczące selekcji zawodników, to moment, w którym tworzy się reprezentacja regionu w kategorii skrzat. Daje ona tym samym początek każdej kolejnej kategorii.

We wrześniu każdy z trenerów lokalizacji otrzymuje listę zawodników ze swojej grupy i określonego rocznika. Zadaniem szkoleniowców jest określnie potencjału każdego dziecka. Pierwszy etap naborów przypada w miesiącach marzec/kwiecień i trwa do października tego samego roku. Podczas tego okresu trenerzy zapraszają na konsultacje wskazanych wcześniej zawodników. Każde dziecko ma możliwość odbycia przynajmniej trzech jednostek treningowych w tym okresie.

W lipcu następuje pierwsza wstępna ocena potencjału testowanych zawodników. W październiku kończy się pierwszy etap selekcji, a liczba zawodników w drugim etapie zostaje ograniczona. Drugi okres naborów kończy się w czerwcu, a w jego trakcie każdy zawodnik ma możliwość odbycia przynajmniej dwóch treningów konsultacyjnych. Powstaje tym samym reprezentacja regionu w kategorii skrzat, składająca się z najbardziej wyróżniających się zawodników z regionu poznańskiego. Trzeci i ostatni etap konsultacji daje możliwość sprawdzenia zawodników, którzy dołączyli do akademii w trakcie sezonu lub poczynili w tym czasie znaczące postępy. Są oni testowani na bieżąco mniej więcej co dwa tygodnie. Wytypowani zawodnicy tworzą dwie grupy (reprezentacje regionu), które od jesieni będą regularnie trenować po dwa razy w tygodniu.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Metodologia szkolenia w wybranych kategoriach wiekowych na przykładzie Akademii Piłkarskiej Reissa Poznań oraz Juventus Academy Bydgoszcz”, którego autorem jest Oktawian Solecki, opublikowanego w nr 6/2020 (41) czasopisma „Asystent Trenera”.

W artykule poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:

  • Reprezentacja regionu – kategoria żak F2/F1
  • Reprezentacja regionu – kategoria orlik E2/E1
  • Przykładowy konspekt treningowy w kategorii orlik – Akademia Piłkarska Reissa Poznań
  • Metodologia szkolenia na przykładzie Juventus Academy Bydgoszcz
  • Program szkoleniowy w kategoriach żak i orlik
  • Grupy Pro – kategoria żak
  • Grupy Pro – kategoria orlik
  • Przykładowy mezocykl treningowy – Juventus Academy Bydgoszcz

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”