Kolejna propozycja doskonalenia umiejętności piłkarskich swoich podopiecznych w formie gry. Tym razem głównym założeniem jest budowanie ataku, poprzez utrzymanie się przy piłce na własnej połowie i wykorzystanie zawodników grających w bocznych i środkowym sektorze pola gry. Układ gry daje przynajmniej kilka możliwości modyfikacji jej przebiegu i celów do osiągnięcia.

 

Propozycja nr 13

Kategoria: 10–12 lat

Przybory: stożki, piłki, oznaczniki

Umiejętność techniczna: przyjęcia, podania, strzały, zwody

Umiejętność taktyczna: utrzymanie się przy piłce, budowanie ataku, wykończenie, charakterystyczne działania dla zawodników grających na bocznych pozycjach

 

 

Przebieg: na połowie wyznaczonego boiska, 2 drużyny grają między sobą na utrzymanie się przy piłce. W grze wykorzystywani są zawodnicy zewnętrzni (żółci), gdzie 2 z nich to grają na bocznych pozycjach. Ich zadaniem jest poruszać się na długości pola gry (tj. względem piłki) i odgrywać ją do zawodników ze środka boiska (budowanie ataku).

 

Zadaniem zawodnika grającego na środku boiska jest, w momencie otrzymania piłki, przyjąć ją z półobrotem i wykonać prostopadłe podanie do jednego z bocznych zawodników, którzy kończą akcję 1 × 1 z bramkarzem (wykończenie).

 

 

Uwaga:

  • zwracamy uwagę aby zawodnicy zewnętrzni poruszali się w swoich sektorach gry, zawsze uwzględniając położenie piłki,
  • zwracamy uwagę na grę piłką po podłożu,
  • po kilku minutach gry trener zmienia zawodników zewnętrznych.

 

Modyfikacje:

  • zawodnicy grający na boku kończą akcję dośrodkowaniem na wbiegających zawodników ze środka (grają z tymi, którzy jako ostatni wykonali podanie do środkowego żółtego),
  • określamy liczbę kontaktów z piłką,
  • określamy liczbę podań w budowaniu ataku zanim zawodnicy będą mogli przejść do wykończenia ataku.