W futbolu wszyscy znamy powiedzenie, że „o wiele łatwiej jest nauczyć kogoś bronić niż atakować”. Co zatem robić, by zbudować zespół nastawiony ofensywnie? Jakiego rodzaju narzędzia są potrzebne, by wykształcić kreatywnych zawodników?

 

Samo podejmowanie decyzji jest proste, ale podejmowanie właściwych decyzji podczas gry, pod presją, w ograniczeniach czasowo-przestrzennych i przy udziale przeciwnika jest już wymagające. Żaden trening nie zastąpi rywalizacji meczowej, ale podczas treningu możemy wyciągać zawodników ze „strefy komfortu” i wpuszczać ich w „strefę paniki”. Dzięki temu zbliżymy się do tego, co czeka na piłkarzy podczas meczu. Powtarzające się ćwiczenia, które każdy z zawodników zna na pamięć, mając z góry określony schemat, gdzie i w którym momencie pobiec, nie wyprowadzają zawodników ze „strefy komfortu” i nie zmuszają ich do myślenia. Tymczasem trzeba zawodników postawić w sytuacji, w której muszą być świadomi i przygotowani na zmianę decyzji i reakcji w niemal każdej sekundzie akcji, co sprawi, że będą musieli szybciej myśleć. Jeśli będą umieli szybciej myśleć, wtedy będą grali szybciej, a kiedy będą grali szybciej, będą bardziej kreatywni.

 

Co zatem robić, by piłkarze uczyli się szybciej myśleć podczas treningu?

 

Stwórz jednostkę treningową na podstawie takich ćwiczeń, które postawią przed nimi możliwość dokonania kilku wyborów w jednej akcji. Pokaż im też różne rozwiązania, niezależnie od tego, czy w danym ćwiczeniu mają piłkę przy nodze, czy też nie. Spraw, by musieli sami zareagować i poruszać się w każdej sytuacji. Kiedy zbudujesz trening w ten sposób, Twoi zawodnicy będą przygotowani do podjęcia działań w różnych sytuacjach podczas meczu.

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY ZAWODNICY MYŚLELI SZYBCIEJ?

CO ZROBIĆ, ŻEBY ZAWODNICY PODEJMOWALI LEPSZE DECYZJE?

 

Proces treningowy podejmowania decyzji możemy podzielić na 4 części:

 

 

BRAK PRESJI

W podstawowych schematach bez przeciwnika trenujemy dynamiczną współpracę między zawodnikami (podanie na ścianę, podanie zwrotne, wyjście na trzeciego, obieg) i rozwijamy podejmowanie decyzji wynikające z ruchów partnerów według z góry ustalonych zasad (pozycja ciała, kierunek i szybkość poruszania się).

 

Wymagaj od swoich zawodników poruszania się bez piłki i reagowania na podstawie tego, co widzą.

 

BIERNA PRESJA

Teraz decyzja zawodnika jest podejmowana przy współudziale obrońcy. W tym kroku obrońca zachowuje się biernie, ale swoim ruchem zmusza atakujących do świadomego podjęcia decyzji i wybrania najlepszego rozwiązania.

 

AKTYWNA PRESJA (więcej atakujących niż broniących)

W tym kroku obrońcy w 100% angażują się w swoje działania. Poprzez swoją aktywność mają za zadanie odebrać piłkę (w tych ćwiczeniach możemy wprowadzić obrońcom różne ograniczenia, jak: strefa pressingu, czas działania, zakres poruszania się). Dzięki temu atakujący zostaną postawieni w „prawdziwej” sytuacji wymuszającej podjęcie właściwej decyzji.

 

AKTYWNA PRESJA (więcej obrońców niż atakujących)

W ostatnim kroku liczba obrońców jest równa lub większa od atakujących. Ma to wymóc na zawodnikach atakujących najwyższy stopień kreatywności. Stwarzamy stopniowo coraz bardziej wymagające warunki, w których atakujący muszą wykazać się coraz większą kreatywnością, aby osiągnąć swój cel.

 

 

Więcej na ten temat przeczytacie w artykule „Podejmowanie decyzji i kreatywność” opublikowanym w nr 6/2016 (19) czasopisma „Asystent Trenera”. Artykuł zawiera również wiele przykładowych środków treningowych.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”