Poniżej kilka małych gier, w których dzieci mogą rozwijać szybkość reakcji. Warto pamiętać, aby tak dobierać rozmiary boiska, częstotliwość powtórzeń oraz zadania ruchowe do wykonania, by odpowiadały one wymogom gry w piłkę nożną i uwzględniały takie czynności, jak zmiany kierunków i tempa biegu, dynamiczne i krótkie zrywy w kierunki piłki czy przerwy na wypoczynek.

 

 

Gra 1 × 1

Zawodnicy rozpoczynają ćwiczenie na środku boiska, grając w „papier nożyce kamień”. Ćwiczący, który wygrał pojedynek, otrzymuje 1 pkt, po czym obaj szybko obiegają swoje bramki. Zawodnik, który wykonał to szybciej, otrzymuje podaną przez trenera piłkę i rozpoczyna się gra 1 × 1.

 

 

Gra 2 × 2

Zawodnicy ustawieni jak na grafice. Przed sobą mają ustawione 2 pachołki w dwóch innych kolorach. Na sygnał trenera mają za zadanie jak najszybciej dotknąć (obiec, przeskoczyć itp.) pachołek w wywołanym kolorze, a następnie obiec bramkę. Drużynie, której uda się to wykonać szybciej, trener podaje piłkę, rozpoczynając grę 2 × 2.

 

 

Gra 3 × 3

Zawodnicy wykonują miedzy sobą podania, w kolejności: czerwony – biały – czerwony itd. Gdy trener podniesie prawą rękę, zawodnicy czerwoni przechodzą jak najszybciej do ataku i kierują się w stronę bramek ustawionych na górze grafiki. Jeżeli trener uniesie lewą rękę, atakują zawodnicy biali na bramki ustawione na dole.

 

Gdy w momencie uniesienia ręki do góry drużyna, która ma atakować, ,nie jest w posiadaniu piłki, to próbuje ,jak najszybciej odebrać ją drugie drużynie, która gra na utrzymanie. Gra kończy się w momencie zdobycia bramki lub gdy zakończy ją trener.

 

 

Gra 4 × 4

Zawodnicy w wyznaczonym polu grają na utrzymanie się przy piłce. Trener wywołuje np. w języku angielskim jeden z trzech kolorów, które tworzą kwadratowe sektory. Zespół, który jest w posiadaniu piłki, musi jak najszybciej wykonać celne podanie do zawodnika, który wbiega do wskazanego pola kwadratowego.

 

 

Powyższe, przykładowe propozycje gier pochodzą z artykułu „Wykorzystanie gier w kształtowaniu „piłkarskiej” szybkości reakcji” opublikowanego w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci 2”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”