Każda bramka zdobyta czy to w meczu mistrzowskim, czy w meczu pod blokiem, na podwórku, na treningu wzbudza wśród najmłodszych niesamowite emocje – radość połączoną z poczuciem spełnienia. Obserwacja tego elementu wraz z eksplozją radości zawodnika jest także dla trenera bezcenna.

 

Zaprezentowane poniżej ćwiczenie ma na celu nauczanie i doskonalenie przyjęcia i uderzenia piłki przy współpracy zespołowej, wyjścia na pozycję oraz gry na „klepę”. Proponowane ćwiczenia zostało zmodyfikowane, tak aby móc dodać kolejne elementy techniki w treningu, jakże uwielbiane przez dzieci, czyli uderzenie piłki do bramki oraz podanie „otwierające”. Proponowane ćwiczenie metodą kompleksową możemy zastosować w głównej części treningu.

 

Zwracajmy cały czas uwagę na precyzję wykonywanych ćwiczeń oraz na wszystkie elementy, które mają duży wpływ na przebieg naszego ćwiczenia:

  • komunikacja,
  • wyjście po piłkę,
  • dokładność „ostatniego” podania piłki oraz
  • skuteczność zakończenia akcji w sytuacji 1 × 1 z bramkarzem.

 

To właśnie na te ostatnie 2 elementy zwróćmy szczególną uwagę podczas wykonywania ćwiczeń przez naszych zawodników.

 

Ćwiczenie

Liczba zawodników: 8–12 + 2 bramkarzy.

Sprzęt: piłki, talerzyki.

Miejsce: boisko, hala sportowa.

 

 

Przebieg ćwiczenia można również zobaczyć na animacji:

 

 

Opis ćwiczenia: zawodnicy ustawieni według schematu. Ćwiczenie wykonujemy jednocześnie na dwie bramki. Ćwiczenie zaczynają zawodnicy A i C, podając piłkę w prawą stronę, zawodnik A do zawodnika B, zawodnik B do zawodnika C. Gracz C zagrywa piłkę zwrotną do nabiegającego zawodnika A, zawodnik A wykonuje ostatnie podanie do wybiegającego zawodnika B, zawodnik B uderza piłkę do bramki (po przyjęciu lub bez). Zawodnicy C i D wykonują ćwiczenie analogicznie na drugą bramkę. Zmiana miejsca: zawodnicy ustawieni według określonego czasu na pozycjach lub zmiana w prawą stronę, czyli A na B, B na C, C na D, D na A.

 

Wariant B: piłkę zagrywamy w lewą stronę.

 

Proponowane ćwiczenie pochodzi z artykułu „Nauczanie i doskonalenie uderzenia oraz przyjęcia piłki w formie podań w szkoleniu dzieci i młodzieży. Część III. Uderzenie piłki na bramkę oraz podanie otwierające” opublikowanego w nr 5/2015 (12) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”