- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
{jcomments on}Rodzice oddając swoje pociechy pod opiekę klubu (a bezpośrednio trenera) chcą mieć pewność, ze będą miały odpowiednią opiekę. Jeśli dotąd nie miałeś przykrych incydentów i problemów to wcale nie znaczy, że zawsze tak będzie! Zobacz, jak uniknąć problemów i odpowiedzialności za ewentualne wypadki i kłopoty związane z braniem pod opiekę najmłodszych adeptów piłki nożnej!
„Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi”
Jedną z podstawowych rzeczy, jakich uczy się dzieci jest przestroga: „Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi”. Jednak czasami dzieciom trudno jest odróżnić, kto jest nieznajomym, a kto nim nie jest. Wiele dzieci zakłada, że jeśli ktoś zna ich imię to nie może być nieznajomym. Z tego powodu musisz zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie ze sobą umieszczenie imion lub nazwisk na plecach koszulek dziecięcych. Wszyscy niebezpieczni osobnicy widząc imię bądź nazwisko na plecach dziecka zaczynają z nim rozmawiać tak, jakby znali się już dłuższy czas. Tak naprawdę dziecko przyjmuje to, jako fakt, że osoba ta nie jest nieznajomym i z tego powodu jest w sytuacji dużego ryzyka. Nawet mimo przeświadczenia, ze obcy mógłby poznać imię dziecka z innych źródeł, to i tak drużyny piłkarskie ułatwiają zadanie takim ludziom.
Strony internetowe niosą też zagrożenia!
Drużyny i organizacje piłkarskie coraz częściej narażają na niebezpieczeństwo swoich graczy poprzez umieszczanie informacji o nich na swoich stronach internetowych. Zamieszczają imiona i nazwiska, numery i fotografie, dostępne dla wszystkich do zobaczenia. Dodatkowo na stronach internetowych można znaleźć informacje jak, gdzie i kiedy drużyna ma treningi i mecze. Czasami, jako bonus, podawane są również inne informacje odnośnie poszczególnych osób lub zespołu, jako całości. Mając te dane nieznajomy wie, gdzie i w jakim czasie szukać dzieci pozbawione opieki.
Dlaczego kluby i organizacje sportowe upowszechniają takie informacje?
W większości przypadków informacje o młodych zawodnikach są umieszczane, jako powód do radości i dumy dla rodziny, która może zobaczyć swoje dzieci na stronie internetowej. Dzięki temu również rodzina może w każdej chwili sprawdzić harmonogram zajęć treningowych i meczów swojego dziecka.
Czy likwidować strony internetowe?
Likwidacja stron internetowych byłaby absolutnym błędem. Strony internetowe są bardzo przydatne i potrzebne. Można jednak odpowiednio zadbać o to, by informacje o dzieciach nie zostały użyte do niecnych celów. Można to osiągnąć poprzez wprowadzenie zabezpieczenia niektórych informacji hasłem, koniecznym do wpisania i znanym tylko uprawnionym do tego osobom, żeby mieć dostęp do tych danych na stronie. To jest najprostsza droga do zapewnienia bezpieczeństwa takim informacjom, a co za tym idzie, także dzieciom.
Odpowiednia opieka w czasie i po treningu
Podczas treningu upewnij się, że jest odpowiednia opieka osób dorosłych (to chroni wszystkie dzieci), a także sprawdzaj, czy żadne dziecko nie odłączyło się od grupy, nie odeszło gdzieś na bok itp. Jeśli któryś z rodziców spóźnia się po swoje dziecko, lub dziecko czeka na inny środek transportu, zawsze ktoś z opiekunów powinien zostać razem z nim i wspólnie poczekać. Jeśli powrót dzieci z treningu lub meczu się opóźnia, musisz uczulić rodziców, żeby w takich przypadkach zawsze zasięgali informacji i upewniali się, ze wszystko jest w porządku. Korzystnym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, że jeśli minie określony czas spóźnienia dziecka powrotu z klubu, wtedy niezwłocznie trzeba podjąć kroki wyjaśniające sytuację i sprawdzenie, co jest nie tak. Jeśli zawodnicy często wracają do domów z opóźnieniem i znowu się to zdarzy to nikt nie będzie zaniepokojony tym faktem. To oznacza, że jeśli zdarzy się jakiś wypadek w drodze z treningu do domu, to nikt nie będzie alarmowany z powodu absencji dziecka.
Burza podczas treningu
Jeśli jest burza w okolicy pamiętaj, abyś zachował ostrożność. Zbyt wielu trenerów i sędziów, którzy liczą, iż burza ominie stadion, stosuje przy tym metodę liczenia upływających sekund po uderzeniu pioruna, dzięki której ustalić można dystans dzielący stadion od miejsca uderzenia pioruna. Metoda ta pozwala ustalić dystans dzielący nas od uderzenia, ale nie pozwala przewidzieć gdzie piorun uderzy następnym razem! Jeśli pioruny występują gdzieś w okolicy nie warto ryzykować zdrowia piłkarzy, i zaleca się, aby przeczekać burzę w bezpiecznym miejscu.
Wilcze doły
Wejdź na boisko lub inny teren, na którym będą odbywać się zajęcia i sprawdź, czy nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia dzieci. Ważne jest sprawdzenie, czy nie ma tam, np. szkła, dziur w nawierzchni itp., które trzeba omijać wybierając teren do ćwiczeń. To może zająć kilka minut, ale warto to zrobić, gdyż może to zapobiec kontuzjom. Jest wiele innych rzeczy, które trzeba zrobić, ale największy nacisk podczas pracy z dziećmi trzeba wywrzeć na zapewnienie im przede wszystkim bezpieczeństwa. Bądź rozsądny, dbaj i miej oko na bezpieczeństwo swoich najmłodszych graczy!