W Polsce cały czas nie wszyscy trenerzy mają dostęp do psychologów sportu w swojej szkółce, akademii czy klubie. Są też tacy, którzy są sceptycznie nastawieni do specjalistycznej pracy psychologicznej w środowisku piłkarskim. Oczywiście, proces szkoleniowy odbędzie się bez udziału psychologów sportu. Jednak psychologia sportu jest już do tego konieczna. Dlatego dla jednych i drugich mam propozycję, jak będąc trenerem mądrze wykorzystywać psychologię.

Po pierwsze, warto jest poszerzać swoją wiedzę psychologiczną poprzez czytanie książek i czasopism, oglądanie filmów, słuchanie podcastów, uczestnictwo w kursach i stażach. Warto też regularnie tę wiedzę systematyzować, np. poprzez prowadzenie notatek czy dziennika z własnymi refleksjami.

Po drugie, dobrze jest pozostać otwartym na wymianę doświadczeń z innymi trenerami – kolegami i mentorami. Takie rozmowy między trenerami mogą mieć charakter nieformalny i formalny, ustrukturyzowany. Wszystko kwestia odpowiedniej organizacji.

psychologia w wykonaniu trenera

Wreszcie po trzecie, warto poznać kilku psychologów i psychologów sportu w swoim regionie, zaprzyjaźnić się z nimi i być gotowym na ich konsultacje/wsparcie psychologiczne w razie potrzeby.

Jeśli interesuje Cię temat psychologii sportu to zachęcamy do lektury artykułu „Psychologia sportu w świecie piłki nożnej: Jak korzystać z usług psychologicznych w akademii”, którego autorem jest Grzegorz Więcław (certyfikowany psycholog sportu SASP-FEPSAC, www.glowarzadzi.pl) opublikowanego w nr 2/2020 (37) czasopisma „Asystent Trenera”.

Chociaż psycholog sportu w polskiej piłce to wcale nie nowinka, wiele organizacji i trenerów cały czas nie do końca wie, jak można optymalnie korzystać z usług psychologicznych. W tym artykule na podstawie pracy z polskimi organizacjami piłkarskimi, w tym akademią klubu Ekstraklasy oraz stażu szkoleniowego w akademii FC Augsburg, autor chciałby to jakoś usystematyzować.

Ten tekst ma posłużyć wielu trenerom za mapę, dzięki której będą mogli nawigować współpracę z psychologami sportu w swoich środowiskach szkoleniowych.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”