Rzuty karne już dzisiaj stanowią bardzo ważny element gry w piłkę nożną, a pokazane w badaniu statystycznym tendencje pozwalają określić ich znaczenie w przyszłości. Wnikliwą analizę meczów Ekstraklasy, podsuwającą wiele cennych wniosków i spostrzeżeń dotyczących rzutów karnych. znajdziecie w nr 3/2019 (34) czasopisma „Asystent Trenera”.

Kibice rodzimej ligi mogą spodziewać się, że waga rzutów karnych w kolejnych sezonach wzrośnie. Właściwie, ten trend możemy zaobserwować już teraz, spoglądając na poniższy wykres. Zebrane dane statystyczne pozwalają dostrzec, że liczba podyktowanych „jedenastek” w ostatnich 6 sezonach ESA 37 podpada pod tendencję wzrostową, a można zakładać, że przy używaniu VAR w kolejnych latach sędziowie będą przyznawać ich jeszcze więcej.

Kilka innych liczb także potwierdzi powyższą tezę. Od wprowadzenia w 2013 r. ESA 37, mieliśmy zaledwie 19 kolejek, w których sędziowie nie podyktowali żadnego rzutu karnego. W sezonie 2016/17 było ich 6, ale już w ostatnim cyklu rozgrywkowym, z użyciem VAR, nie było żadnej.

Wykres. Rzuty karne w sezonach ESA 37

rzuty karne ekstraklasa 37

Statystyki przedstawiają też zwiększające się znaczenie „jedenastek” w kontekście wyniku. W przeprowadzonym badaniu wzięto pod uwagę tzw. rzuty karne za 3 pkt, czyli takie bramki z rzutów karnych, które przechylały szalę zwycięstwa na korzyść którejś z drużyn (np. przy stanie 1:1, jedna z drużyn zdobywała bramkę z rzutu karnego i wygrywała mecz; do takich przypadków nie zaliczano meczów, w których bramka po rzucie karnym padła, np. na 1:0, a spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2). W sezonie 2014/15 zanotowano 3 takie przypadki, gdzie rzut karny dawał drużynie pełną pulę punktową, w kolejnych – 4, 8 i 14. Łatwo przeliczyć to na punkty i – tym samym – docenić wagę rzutów karnych oraz dostrzec ich przełożenie na zajęte w tabeli miejsca.

Zainteresował Cię ten temat? W nr 3/2019 (34) czasopisma „Asystent Trenera” znajdziesz artykuł „Ile „waży” rzut karny? Analiza znaczenia rzutów karnych w Ekstraklasie w latach 2013–2019”, którego autorem jest Adam Wysocki. Artykuł odpowiada m.in. na pytania:

  • Czy rzuty karne mogą zadecydować o zdobyciu tytułu Mistrza Polski?
  • Czy mają wpływ na spadek drużyn z ligi?
  • Jak często i dla kogo najczęściej są dyktowane w naszej Ekstraklasie?
  • Na jakim stadionie oglądano ich najwięcej?

Warto mieć na uwadze, że przedmiotem przeprowadzonego badania są rzuty karne i ich wpływ na wyniki poszczególnych meczów w lidze polskiej oraz pozycję drużyn w tabeli, niezależnie od tego, czy były podyktowane słusznie i czy zaowocowały później bramką.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”