- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
{jcomments on}Wskazówki zawarte w tym tekście skierowane są zarówno do trenerów, chcących zmotywować swoich podopiecznych do pokonywania kolejnych barier i podnoszenia umiejętności, jak i bezpośrednio do samych zawodników. Znajdziesz tu 4 podpowiedzi, jak przygotować się mentalnie do tego, by osiągnąć sukces w sporcie. Zmień swoje podejście i sposób myślenia na taki, jaki mają mistrzowie!
1. DLA MNIE NIE MA GRANIC
Będąc sportowcem zawsze jesteś w największym stopniu ograniczany swoimi własnymi możliwościami. Trafniejsze jest wręcz stwierdzenie, że jesteś ograniczany swoim wyobrażeniem o własnych możliwościach.
Kiedy wierzysz w siebie – nie ma ograniczeń
Przekonasz się, że możesz zwiększyć swój wysiłek do takiego poziomu, który wcześniej wydawał się być poza zasięgiem. Wiara w siebie jest mocą napędową, która właściwie ukierunkowana działa jeszcze długo po tym, gdy inni już się poddali. Wiara we własne możliwości daje motywację i energię do natychmiastowego otrząsania się z porażek, niezależnie od ich ilości. Wiara w siebie to znak rozpoznawczy mistrzów. Wierząc w siebie nie będziesz onieśmielony bądź nadto zdenerwowany – zamiast tego będziesz zdeterminowany do osiągnięcia sukcesu.
Konsekwencje braku wiary w swoje umiejętności
Jednak, gdy wątpisz w swe zdolności i zaczynasz kwestionować swe własne umiejętności – jesteś na prostej drodze do wyników sportowych na miernym poziomie, co z kolei prowadzi do rozczarowań. Brak wiary w siebie powoduje, że problemy sportowe urastają do gigantycznych, nierzeczywistych rozmiarów, co z kolei skutkuje niepowodzeniami i dalszą obniżką formy.
Pamiętaj, że tak naprawdę nie liczy się, czy inni w Ciebie wierzą. Liczy się to, czy Ty wierzysz
Spróbuj potrenować język wiary w siebie. Wyeliminuj ze swego słownika zwroty takie jak „nie mogę”, „nigdy” i „niemożliwe”. To są negatywne, ograniczające określenia, które zabijają motywację. Zamiast tego przyzwyczaj się do używania słowa „mogę”. Przyjmij, że wszystko jest możliwe, dopóki naprawdę się nie okaże, że nie jest możliwe. Pamiętaj – sukces przychodzi wraz ze słowem „mogę”.
2. MAM SWÓJ DOSTATECZNIE DUŻY CEL
Chcesz osiągnąć maksimum swoich sportowych możliwości? Jeżeli tak, przydałoby się rozwinąć coś, co można określić Twym wielkim osiągnięciem.
Twoje wielkie osiągnięcie
Co to jest? To nic innego jak Twój własny cel lub marzenie. Coś, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i co chcesz zdobyć na niwie sportowej. Przykładowo, może to być przebiegnięcie określonego dystansu w określonym czasie, zagranie w drużynie szkolnej lub gra na poziomie zawodowym.
„Dostatecznie duży” cel
Dlaczego cel ma być „dostatecznie duży”? Dlatego, że tylko taki cel będzie dostarczał Ci ciągłej motywacji, a także sprawi, że jakość Twoich treningów będzie ciągle najwyższa. Nawet, jeśli nie masz ochoty zrywać się rano na trening, wizja ważnego celu do osiągnięcia pomoże Ci zwlec się z łóżka. W trakcie ciężkiego treningu myśl o celu oddali od Ciebie pokusę poddania się lub odpuszczenia sobie. Posiadanie tego celu pomoże Ci skupić się na ścieżce do sukcesu. Zacznij już dziś!
3. JESTEM MAKSYMALNIE SKUPIONY NA DANYM MOMENCIE GRY, ABY CAŁY MÓJ WYSTĘP BYŁ NAJLEPSZY
Chcesz grać najlepiej, gdy taka gra jest najbardziej potrzebna drużynie? Jeśli tak, musisz nauczyć się skupiać się ciągle na aktualnym momencie gry. Zbyt często sportowcy pozwalają sobie na „mentalne wycieczki w czasie” podczas gry.
Zapomnij o błędzie, który przed chwilą popełniłeś!
Zawodnicy często wracają myślami do błędu, który właśnie przed chwilą popełnili, myśląc: ale ze mnie idiota, jak mogłem to zrobić! Albo wybiegają myślami w przyszłość i przejmują się końcowym wynikiem lub kiepską formą: co będzie, jeśli zrobię kolejny błąd – wyląduję na ławce? Aby nie poddawać się ciśnieniu i grać na miarę swoich możliwości musisz trenować odcięcie się od wszystkiego, co jest poza danym momentem gry. Oznacza to, że musisz rozgrywać w głowie ten moment meczu, który akurat się dzieje. Jeśli przyłapiesz się na „mentalnych wycieczkach” lub na dekoncentracji – skup się z powrotem. Ta jedna prosta, ale niesamowicie ważna umiejętność psychiczna jest istotą odporności psychicznej. Jeśli chcesz stale podnosić poziom swej gry – musisz nauczyć się dyscyplinować sam siebie w ten sposób, aby zawsze być w grze w danej chwili.
4. PRACUJĘ NAD SWOIMI BŁĘDAMI PODCZAS TRENINGU
Jednym z największych błędów popełnianych przez sportowców na wszystkich poziomach uprawniania sportu jest powtarzanie swoich błędów w trakcie gry.
Podczas meczu zapomnij o błędach
Gdy już popełnisz błąd, Twoim podstawowym zadaniem psychicznym jest skierowanie swojej koncentracji z powrotem na grze. Jedynym właściwym momentem na roztrząsanie błędów i na ich poprawianie jest trening – nigdy zaś gra. Dlaczego? Jeśli zaczynasz myśleć o swoich błędach podczas gry, wtedy sam oddalasz się od tego, co jest ważne w danej chwili. Dla przykładu: zamiast być w stanie przewidzieć atak przeciwnika i zareagować ustawieniem obronnym – będziesz zawsze o krok do tyłu rozpatrując swój ostatni nieudany strzał. W efekcie ponownie źle zagrasz – to najbardziej prawdopodobny rezultat rozpamiętywania swych błędów podczas gry. Musisz pojąć, że błędów nie da się uniknąć. Każdy popełnia błędy. Kluczowe jest odseparowanie się od swoich błędów aż do zakończenia meczu.
PODSUMOWANIE
Na koniec pragnę przypomnieć Ci te 4 wskazówki, które powinieneś stosować od tej chwili już zawsze! Teraz Twoje myśli powinny wyglądać tak:
1. DLA MNIE NIE MA GRANIC
2. MAM SWÓJ CEL
3. JESTEM MAKSYMALNIE SKONCENTROWANY NA KAŻDYM FRAGMENCIE GRY
4. PRACUJĘ NAD SWOIMI BŁĘDAMI