Przez długi czas trening mentalny w sporcie uważany był raczej za coś dodatkowego niż konieczność. Obecnie większość zawodników i trenerów przekonuje się o potrzebie perfekcyjnego przygotowania mentalnego.

 

Kris Perquy – trener mentalny profesjonalnych zawodników inspirujący się filozofią pozytywnego coachingu. Pracuje indywidualnie z zawodnikami, drużynami, trenerami oraz organizacjami. Specjalizuje się w sportach zespołowych. Współpracuje z belgijską federacją piłki nożnej. Wcześniej współpracował z KSV Cercle Brugge, RSC Anderlecht, Club Brugge KV, KV Oostende.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trenerzy i zawodnicy aby wypełnić swój sportowy potencjał, skupiają się na talencie, ciele i umyśle, jak również na osobowości i umiejętnościach mentalnych. Dlatego szukają wsparcia specjalistów. Chciałbym przybliżyć Czytelnikom, czym jest praktyka treningu mentalnego w środowisku sportu wysokokwalifikowanego, poprzez opisanie 2 procesów – ustalania celów i radzenia sobie z silnymi stanami emocjonalnymi.

 

Dnia 31 lipca rozpoczął się nowy sezon piłkarski. Tradycyjnie w meczu otwarcia zmierzył się mistrz z jednym z beniaminków. Nowy sezon zwykle oznacza nowy początek dla trenerów, często z odświeżonym sztabem, dopiero co pozyskanymi zawodnikami, którzy potrzebują znaleźć swoje miejsce w drużynie, oraz nowymi oczekiwaniami ze strony zarządu. Istnieje wiele niewiadomych, z którymi trzeba sobie poradzić. Jednak trener musi budować w takim klimacie – stworzyć jasne struktury i nawigować swoim zespołem. Jednak jak można temu podołać, jeśli Twoja drużyna wygrała wszystko, co było do wygrania, w poprzednim sezonie? W jaki sposób dalej motywować piłkarzy, jak dopilnować, aby mozolnie budowana pewność siebie nie obróciła się w arogancję?

 

Może być też odwrotnie. Przeżyłeś katastrofalny sezon, a Twoja drużyna została zdegradowana do drugiej ligi. Jak sprawić, żeby zawodnicy przed startem „wyczyścili” głowy i wszyscy zaczęli podążać w tym samym kierunku? Najlepsza jest 2-etapowa strategia. Najpierw dobrze jest umieścić porażkę (albo sukces) we właściwym miejscu, a potem ustalić nowe cele.

 

 

Więcej o radzeniu sobie i odporności psychicznej oraz wyznaczaniu nowych celów przeczytać można w artykule „Trening mentalny dla trenera. Jak radzić sobie z porażkami i jak wyznaczać nowe cele trenerskie?”, którego autorem jest Kris Perquy, opublikowanym w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera All About Football”.

 

Już teraz zamów swój egzemplarz!