- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
{jcomments on}Nasz poprzedni artykuł o kinesiotapingu spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na Wasze liczne zapytania zwróciliśmy się z prośbą do specjalisty w tej dziedzinie mgr Karola Seligi, trenera odnowy biologicznej młodzieżowych reprezentacji Polski o rozszerzenie tematu i wyjaśnienie wszelkich Waszych wątpliwości.
Czym jest kinesiotaping?
Terapia Kinesiology Taping to sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu wykorzystania możliwości kompensacyjnych organizmu. Pomocna w terapii bólu, korekcji układu powięziowego, reedukowaniu czynności ruchowych. Adresatem terapii może być każda osoba u której testy wskazują na możliwość redukcji objawów.
Kinesiotapingjest metodą terapeutyczną, wspomagającą proces usprawniania w wielu jednostkach chorobowych, polegającą na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Jest jedną z metod tapingu. Kinesiotaping ma bezpośrednie oddziaływanie na skórę (głownie na tzw. zakończenia Ruffiniego, receptory bólu, czucia głębokiego), na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Bazuje on na kinezjologii i istniejącym w organizmie procesie samoleczenia, dlatego jego działanie jest długofalowe.
Historia kinesiotapingu
Ta stosunkowo nowa forma leczenia przywędrowała do Polski na początku XXI wieku z Japonii, gdzie na początku lat 70-tych japoński chiropraktyk, prezydent Towarzystwa Kinesiotapingu oraz Narodowej Szkoły Chiropraktyków w Japonii, absolwent Uniwersytetu w Meiji oraz Narodowej Szkoły Chiropraktyków w Chicago, dr Kenzo Kase rozpoczął pracę nad nową metodą terapeutyczną. To on dwadzieścia pięć lat temu jako pierwszy zaaplikował kinesiotaping w leczeniu schorzeń stawów i reumatyzmu. Metoda ta, zwana kinesiotapingiem, zaczęła być stosowana w Europie od 1996 r. Do niedawna metoda ta stosowana była głównie w sporcie, w celu ograniczenia ilości kontuzji występujących u zawodników lub jako terapia wspomagająca w leczeniu urazów. Obecnie ma ona zastosowanie praktycznie przy każdej dysfunkcji układu mięśniowo-stawowego.
Informacje ogólne
Celem kinesiotapingu jest wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu. Punktem wyjścia jest skóra i mięśnie, a terapia jest zgodna z zasadami kinezjologii. W metodzie tej narzędziami są specjalne plastry Kinesio TexTM. Dzięki ich elastyczności i rozciągliwości tylko na długość, istnieje możliwość aplikacji na każdą część ciała z różnym napięciem plastra stosowanym w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Dodatkową zaletą jest grubość i ciężar, który jest zbliżony do parametrów skóry, hipoalergiczność oraz właściwości wodoodporne, które umożliwiają utrzymanie aplikacji przez kilka dni. Należy również dodać, że plastry nie zawierają żadnych leków, a ich działanie terapeutyczne związane jest tylko i wyłącznie z odpowiednią techniką naklejania, zastosowaną przez wykwalifikowanego w tej dziedzinie fizjoterapeutę. Najczęściej stosuje się taśmę rozciągniętą do około 10 - 20% długości początkowej, a sposób nacięcia zależy od pola zabiegowego i jest to X, Y, I, wachlarz.
Właściwości plastra Kinesio® Tex
Kinesio® Tex to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonej do parametrów skóry, który nie zawiera leków ani latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Skład plastra to bawełna wysokiej jakości z warstwą 100% akrylu. Kinesio® Tex może być noszony stale od kilku dni do kilku tygodni.
Charakterystyka taśmy Kinesio Tex:
Działanie i cel stosowania kinesiotapingu
Kinesiotaping jest skuteczny w terapii problemów stawowych i mięśniowych. Bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Oddziałuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie kinesiotapingu polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawu.
Dodatkowym atutem tej metody jest fakt, że technika ta nie ogranicza ruchów w stawach i nie stanowi żadnej przeszkody w prowadzeniu dotychczasowego stylu życia.
Podstawowe funkcje kinesiotapingu to przede wszystkim:
Technika ta przyczynia się do likwidacji obrzęków limfatycznych poprzez usprawnianie krążenia krwi i chłonki, zmniejszenie zastojów tkankowych i stanów zapalnych oraz otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą. Plastry pomagają również w korekcji ustawienia stawów, a przez to normalizują napięcie mięśniowe i powięziowe, zmniejszają odczucia bólowe i zwiększają zakres ruchu. Dodatkową zaletą jest oddziaływanie na endogenny system znieczulania. Dzięki wszechstronnemu działaniu kinesiotaping ma znaczenie w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa, zarówno w odcinku szyjnym jak i lędźwiowo-krzyżowym, wprowadzając jednocześnie element korygujący postawę. Bardzo dobre efekty osiągane są również poprzez aplikację przy bólach szyi w celu rozluźnienia napiętych mięśni czworobocznych.
Plastry Kinesio TexTM używane są obecnie w rehabilitacji neurologicznej, ortopedii i traumatologii, reumatologii oraz ginekologii. Przedstawione techniki polecane są również w rehabilitacji pediatrycznej, gdzie mają szerokie zastosowanie, jednocześnie są one dobrze tolerowane przez dzieci stanowiąc ciekawy, kolorowy element terapii.
W zależności od naciągu, taśma może być używana w celu:
Kinesiotaping jest pomocny w:
Jak prawidłowo nakleić plaster?
Plaster Kinesio Tex można przyklejać na dowolne miejsce ciała, również na okolice twarzy. Jednakże każda aplikacja powinna być poprzedzona wykonaniem testów przesiewowych (pomogą w lokalizacji dysfunkcji) oraz testów przesuwalności skóry/powięzi (określą przybliżony rezultat aplikacji).
Istnieje sześć głównych technik aplikacji:
* mięśniowa;
* więzadłowa;
* limfatyczna;
* powięziowa;
* korekcyjna;
* funkcjonalna.
Róznią się one od siebie sposobem przyklejenia (pozycja, rodzaj rozciągnięcia taśmy, rozciągnięcie obszaru skóry na który plaster jest aplikowany). W zależności od tych elementów możemy osiągać pożądany rezultat.
Plusy stosowania kinesiotapingu
Istnieje wiele form terapii, lecz kinesiotaping:
Kinesiotaping a taping
Kinesiotaping jest jedną z metod tapingu. Jednak pomiędzy tymi metodami terapeutycznymi istnieją podstawowe różnice.
KINESIOTAPING - TAPING
Jest metodą sensoryczną - Jest metodą mechaniczną
Pacjent posiada pełny zakres ruchu - Funkcjonalnie unieruchamia
Aktywuje uszkodzone mięśnie - Chroni mięśnie
Brak zatorów krążeniowych - Może doprowadzić do ograniczenia krążenia
Podsumowanie
Kinesiotaping ma następujące właściwości, które sprawiają, że warto go stosować w medycynie sportowej:
Autor: mgr Karol Seliga
trener odnowy biologicznej młodzieżowych reprezentacji Polski