Piłkarz – przedszkolak ma bardzo dużo chęci i zapału do ćwiczeń, gier i zabaw. Charakteryzuje go dość duża ruchliwość, ale jak w każdym wieku poza plusami jest też druga strona medalu. Słabości takiego zawodnika są niezwykle ważnym elementem, które należy rozważyć, dobierając ćwiczenia.

 

 

Pamiętajmy, że u tak młodych piłkarzy występuje słabo wykształcona muskulatura, kiepska koordynacja, a dodatkowo słaba kondycja fizyczna – nasz zawodnik będzie się szybko męczył.

 

W przypadku naszego piłkarza – przedszkolaka powinniśmy zwrócić uwagę na profilaktykę wad postawy oraz na rozwój sprawności ogólnej. Pomiędzy 3. a 6. rokiem życia powinniśmy rozwijać gibkość i koordynację ruchową. W tym okresie także kształtują się stopy naszego małego człowieka. Za ten proces odpowiedzialny jest układ nerwowo-mięśniowy. Stymulację tych układów możemy uzyskać poprzez kontakt stóp z różnym podłożem. Dzięki takiemu bodźcowaniu możemy wpływać na poprawę równowagi, poprawnego chodu oraz lepszy rozwój układu mięśniowego.

 

Poniżej 2 ćwiczenia-zabawy, które pomogą zawodnikom pracować nad ich koordynacją ruchową i jednocześnie rozwijać cechy niezbędne podczas gry w piłkę nożną.

 

Ćwiczenie 1

BEREK

 

 

 

Ruch (R): Młodzi zawodnicy biegają między dyskami sensomotorycznymi, zawodnik, który jest „berkiem”, nie może dotknąć drugiego zawodnika, kiedy ten stoi na dysku.

 

Ćwiczenie 2

RÓWNOWAGA

 

Wersja I

 

 

R: Chodzenie stopa za stopą po desce do ćwiczeń równowagi, utrzymanie równowagi podczas całej długości marszu.

 

Wersja II

 

 

R: Chodzenie stopa za stopą oraz wspięcie na palce obunóż, utrzymanie równowagi w tej pozycji przez 3 s, powrót na całe stopy i następny krok w przód.

 

UWAGA: Plecy proste, stopy ustawione jedna za drugą na środku deski.

 

Więcej informacji, jakie elementy ćwiczeń warto wprowadzać w określonym wieku, tak by optymalnie kształtować młodego piłkarza i prowadzić go przez karierę, unikając przeciążeń i kontuzji znajdziecie w artykule „Od małego Jasia do dużego Jana. Profilaktyka urazów dla dzieci 3–6 lat” opublikowanego w nr 3/2016 (16) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”