- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
{jcomments on}Oglądając mecze piłki nożnej coraz częściej możesz zaobserwować zawodników oklejonych różnokolorowymi plastrami. Czasem plastry wystają spod koszulki i kończą się na szyi lub widać oklejone nogi zawodników. Czyżby nowa rewolucyjna metoda terapeutyczna?
Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną polegającą na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Jest jedną z metod tapingu.
Historia Kinesiotapingu
Na początku lat 70-tych japoński chiropraktyk, prezydent Towarzystwa Kinesiotapingu oraz Narodowej Szkoły Chiropraktyków w Japonii, absolwent Uniwersytetu w Meiji oraz Narodowej Szkoły Chiropraktyków w Chicago, dr Kenzo Kase rozpoczął pracę nad nową metodą terapeutyczną. Metoda ta zwana kinesiotapingiem zaczęła być stosowana w Europie od 1996 r.
Informacje ogólne
Celem kinesiotapingu jest wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu. Punktem wyjścia jest skóra i mięśnie, a terapia jest zgodna z zasadami kinezjologii. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster - Kinesio® Tex.
Właściwości plastra Kinesio® Tex
Kinesio® Tex to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonej do parametrów skóry, który nie zawiera leków ani latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu. Skład plastra to bawełna wysokiej jakości z warstwą 100% akrylu. Kinesio® Tex może być noszony stale od kilku dni do kilku tygodni.
Kinesiotaping a taping
Kinesiotaping jest jedną z metod tapingu. Jednak pomiędzy tymi metodami terapeutycznymi istnieją podstawowe różnice, przedstawione w tabeli 1.
Tabela 1.Różnice pomiędzy kinesiotapingiem a tapingiem
Działanie kinesiotapingu
Kinesiotaping jest skuteczny w terapii problemów stawowych i mięśniowych. Bazuje na kinezjologii i zdolnościach organizmu do samoleczenia. Oddziałuje na mięśnie, powięzie, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Działanie kinesiotapingu polega na zmniejszeniu bólu mięśni i stawów, usuwaniu obrzęków limfatycznych, wspomaganiu pracy mięśni oraz korygowaniu niewłaściwej pozycji stawu. Kinesiotaping znajduje również doskonałe zastosowanie w sporcie - m.in. jest często stosowany przez piłkarzy.
Podsumowanie
Kinesiotaping ma następujące właściwości, które sprawiają, że warto go stosować w medycynie sportowej: