Poniższe ćwiczenie z treningu bramkarskiego można wykorzystać budując kompleksową jednostkę treningową. Warto dobierać środki treningowe, które odznaczają się ogromną kompleksowością, a zarazem mogą być jednym z wielu kierunków, za którym można podążać w trenerskiej pracy, aby nasi podopieczni wzbili się na wyżyny swoich możliwości.

 

Z reguły jest tak, że goni nas czas i nie możemy pozwolić sobie na to, aby elementy szeroko rozumianej techniki gry bramkarza lub zawodnika z pola doskonalić w formie wyizolowanej, od której już odchodzi współczesne szkolenie w piłce nożnej.

 

Ćwiczenie

 

 

Przebieg: bramkarze ustawieni w trójkącie, jak na grafice. Trener ustawiony po przeciwnej stronie wierzchołka trójkąta. Bramkarz A patrzy na trenera, zawodnicy B i C patrzą na bramkarza A. Trener unosi, w tym przypadku, lewą rękę, dając sygnał bramkarzowi A, aby wprowadził piłkę do gry w prawą stronę, następnie wykonał podanie po ziemi do bramkarza B, który wychodzi na pozycję do podania, następnie przyjmuje piłkę kierunkowo i podaje piłkę do bramkarza C, po czym biegnie na jego miejsce. Bramkarz C przyjmuje piłkę kierunkowo i prowadzi piłkę na wierzchołek trójkąta, gdzie wcześniej stał bramkarz A. W tym czasie bramkarz A wykonuje chwyt piłki z upadkiem (II), a następnie chwyt piłki (III) oraz chwyta piłkę uderzoną przez trenera. Następnie bramkarz A ustawia się w miejscu, w którym stał na początku bramkarz B i ćwiczenie rozpoczyna się od początku, ćwiczy bramkarz B, później C.

 

Modyfikacje:

  • bramkarz A rozpoczyna ćwiczenie z piłką w rękach;
  • bramkarz A rozpoczyna ćwiczenie lekkim wybiegiem w prawo lub w lewo i podaje piłkę ręką po podłożu lub w powietrzu.

 

Punkty trenerskie:

  • W zależności od wybrania podania, nogą czy ręką zwracamy uwagę na poprawność wykonania.
  • Bramkarze B i C w pozycji „gotów” po ruchu bramkarza A wyraźnie wychodzą na pozycję, by przyjąć piłkę.
  • Jeżeli bramkarz A podaje piłkę nogą, zwracamy uwagę na siłę podania. W przypadku bramkarzy B i C zwracamy uwagę na przyjęcie kierunkowe i podanie częścią stopy określoną przez trenera.
  • W momencie rzutu na piłkę przez bramkarza A zwracamy uwagę na technikę chwytu piłki leżącej na podłożu.
  • W ostatniej fazie ćwiczenia, gdy trener uderza piłkę bramkarzowi A, (potem B i C) zwracamy uwagę na poprawne przyjęcie pozycji „gotów”.

 

Powyższe ćwiczenie pochodzi z artykułu „Trening bramkarski – kompleksowa jednostka treningowa” opublikowanym w nr 1/2017 (20) czasopisma „Asystent Trenera”. Autor dzieli się w nim się kilkoma autorskimi, ciekawymi ćwiczeniami z treningu bramkarskiego, które funkcjonują i można je wykorzystać, budując kompleksową jednostkę treningową.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”