- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
Coraz częściej widzimy sytuację, gdy bramkarz rozpoczyna akcję rzutem od bramki podaniem do partnera w okolicach własnej bramki. Poniżej przykładowy środek treningowy rozwijający tę umiejętność.
Poniżej opisane 2 ćwiczenia z części wstępnej pochodzą z konspektu treningu bramkarzy zaprezentowanego podczas Międzynarodowych Warsztatów dla Trenerów Bramkarzy (IGCW 2019) przez trenera Macieja Kowala, koordynatora szkolenia bramkarzy w Akademii Legii Warszawa.
Specjalnie dla trenerów pracujących z dziećmi czołowi fachowcy w kraju – Andrzej Dawidziuk i Krzysztof Dowhań dzielą się swoimi przemyśleniami na temat momentu rozpoczęcia specjalistycznego treningu bramkarskiego. To cenna wiedza dla każdego trenera!
W niniejszym artykule chciałbym przedstawić podstawowe założenia metodologii stosowanej w treningu bramkarzy w Hiszpanii. Przede wszystkim musimy zacząć od spojrzenia na 3 różne metody treningu bramkarzy: analityczną, mieszaną i całościową. W taki sposób są bowiem przeprowadzane treningi i ćwiczenia w Hiszpanii.
Poniższe ćwiczenie z treningu bramkarskiego można wykorzystać budując kompleksową jednostkę treningową. Warto dobierać środki treningowe, które odznaczają się ogromną kompleksowością, a zarazem mogą być jednym z wielu kierunków, za którym można podążać w trenerskiej pracy, aby nasi podopieczni wzbili się na wyżyny swoich możliwości.
Wybrane poniżej 2 ćwiczenia zostały zaprezentowane przez Stefana Locha, pracującego w Red Bull Salzburg podczas 2. edycji IGCW (International Goalkeeper Coaching Workshop), które odbyły się 4–6 czerwca 2015 r. w Brzegu.
Bramkarz powinien brać udział w małych grach od najmłodszych lat. Ważne jest, aby jak najszybciej zrozumiał swoją rolę na boisku. Na przykładzie małych gier widać również, jak kluczową i ważną role odgrywa postać bramkarza w dobie współczesnego futbolu.
4PTM to program szkolenia bramkarzy przygotowany przez Miłosza Gładocha, koordynatora szkolenia bramkarzy w klubie FC Wrocław Academy oraz organizatora International Goalkeeper Coaching Workshop (IGCW).
Prezentacja poniższych ćwiczeń nie ma charakteru jednostki treningowej, a jest jedynie zbiorem przykładowych zadań do wykorzystania w czasie budowania treningu dla bramkarza. Część z nich można wykorzystać w elementach rozgrzewki, część fazie głównej, a jeszcze inne znakomicie spełniają swą rolę w części końcowej treningu. Do trenera należy prawidłowe ich wkomponowanie w stworzone przez siebie zajęcia dla golkiperów.
Z okazji zdobycia IV miejsca przez piłkarską reprezentację Polski osób po amputacjach podczas Mistrzostw Świata w Meksyku, prowadzoną przez Marka Dragosza, publikujemy poniżej w całości artykuł autorstwa Pana Marka, opublikowany w nr 5 (4/2014) czasopisma „Asystent Trenera”.