4PTM to program szkolenia bramkarzy przygotowany przez Miłosza Gładocha, koordynatora szkolenia bramkarzy w klubie FC Wrocław Academy oraz organizatora International Goalkeeper Coaching Workshop (IGCW).

 

Podczas swoich szkoleń w kraju i za granicą oraz dzięki obserwacji i własnym doświadczeniom płynących z pracy z młodymi bramkarzami powstał program szkolenia dla klubu o nazwie 4PTM – przygotowanie techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne.

 

Treningi są prowadzone w grupach U8, U10, U12, U15, U17, U19.

 

Grupa U8 trenuje raz w tygodniu, liczy ona między 5 a 8 bramkarzy i 2 trenerów bramkarzy. Dodatkowo na ten trening zapraszamy wyróżniających się chłopców z klubów z nami współpracujących.

 

Grupa U10, U12 i U15 trenuje 2 razy w tygodniu – jest 4 bramkarzy.

 

Grupa U17 i U19 trenuje 3 razy w tygodniu, z czego 2 treningi są łączone oraz po jednym osobno.

 

Wideoanaliza również wchodzi w skład treningu, staramy się, by każdy mecz w grupach od U12 do U19 był nagrywany i następnie analizowany indywidualnie oraz w grupie. Program funkcjonuje w klubie od ponad roku i mamy już pierwsze efekty naszej pracy, jak zainteresowanie pozyskaniem naszych bramkarzy przez kluby polskiej Ekstraklasy, jak również przez kluby zagraniczne, które monitorują naszych bramkarzy.

 

Przykładowe ćwiczenie

 

Postawa wyjściowa, praca nóg, gra nogą (element 1 i 2 z 4PTM).

 

 

Organizacja i przebieg ćwiczenia:

Bramkarz w postawie wyjściowej na sygnał trenera wykonuje pracę nóg między talerzykami (1), po czym w pozycji otwartej pokazuje ręką, gdzie chce otrzymać podanie i przyjmuje piłkę (3), po czym następuje mocne podanie po ziemi do partnera (4) i wraca tyłem do bramki (5). Ćwiczenie wykonujemy na lewą i prawą nogę.

 

Uwagi:

Zwracamy uwagę na wyraźną informację i pokaz, gdzie bramkarz chce otrzymać podanie, oraz na sposobie przyjęcia i mocnym podaniu.

Zaobserwuj przebieg ćwiczenia na poniższej animacji:

 

 

Więcej informacji o programie 4PTM oraz ćwiczeń w wybranych zagadnieniach dla grup U8, U10 i U12 zawiera artykuł „Szkolenie na etapie nauczania wstępnego (10–12 lat) oraz program szkolenia bramkarzy w klubie FC Wrocław Academy” opublikowany w wydaniu specjalnym „Asystent Trenera Dzieci”.