{jcomments on}Nauczenie młodego golkipera przyjmowania prawidłowej postawy bramkarskiej jest podstawową i pierwszą czynnością, jaką powinien opanować. Odpowiednie ustawienie ciała (nóg, rąk, tułowia czy głowy) jest punktem wyjścia do skutecznej interwencji, bez względu na to, czy jest to strzał, dośrodkowanie czy inne zagranie.

 

 

W trakcie meczu może zdarzyć się wiele sytuacji, których nie da się przewidzieć. Bardzo trudno jest zgadnąć, co zawodnik posiadający piłkę zamierza z nią zrobić. Czy dośrodkować, dryblować, czy może oddać strzał? A jeśli zdecyduje się na uderzenie na bramkę, to czy strzał będzie górą, dołem, w prawo, czy w lewo itd.

 

Zadaniem bramkarza jest być przygotowanym na każde zagranie, na które może zdecydować się przeciwnik, a przyjęcie odpowiedniej pozycji znacznie ułatwi mu szybką i skuteczną reakcję.

 

Odpowiednie ustawienie poszczególnych części ciała

 

1. Nogi.

 

 • Należy stanąć w lekkim rozkroku, stopy ustawione mniej więcej w tej samej linii pionowej, co ramiona.
 • Ciężar ciała rozłożony równomiernie na obie nogi.
 • Stopy w jednej linii.
 • Bramkarz powinien stać bardziej na palcach, niż na pełnych stopach.
 • Kolana lekko ugięte.

 

Jeżeli bramkarz trzyma nogi zbyt blisko siebie to trudniej jest mu utrzymać równowagę, co zmniejsza szybkość reakcji oraz wymusza na nim zrobienie dodatkowego kroku w bok w momencie wykonywania interwencji.

 

Aby uzyskać maksymalną siłę wybicia, tułów musi znajdować się nad nogą, z której wykonywane jest odbicie tzn., jeżeli bramkarz chce rzucić się w prawo to musi przenieść ciężar ciała na prawą nogę. Jeśli jego nogi są zbyt szeroko rozstawione to traci więcej czasu i energii. Ponadto, jeżeli nogi są w zbyt dużym rozkroku, to istnieje większe prawdopodobieństwo wpuszczenia gola między nogami.

 

Należy również pamiętać, że ciężar ciała powinien być rozłożony równomiernie na obie nogi, aby być w stanie rzucić się, pobiec, przesunąć się równie szybko w dowolnym kierunku. Jeżeli przed strzałem bramkarz pochyli się np. w lewo, a strzał będzie w prawo, to szybkość jego reakcji będzie zmniejszona, ponieważ będzie musiał najpierw przenieść ciężar do środka ciała, a dopiero potem na prawą stronę.

 

Prawidłowe ustawienie stóp też jest bardzo ważne, gdyż jeśli jedna noga jest wysunięta do przodu, a druga ustawiona jest za nią, to bramkarz znajduje się w tzw. wykroku i wtedy bardzo trudno jest mu rzucić się do piłki uderzonej do boku.

 

Stanie na palcach z ugiętymi kolanami przygotowuje ciało do natychmiastowej reakcji i wykonania interwencji. W momencie strzału jest bardzo niewiele czasu na skuteczną interwencję. Jeżeli bramkarz nie jest przygotowany, stoi na prostych nogach z piętami przylegającymi do podłoża, to musi najpierw ugiąć kolana i stanąć na palcach. Wydawałoby się, że te ułamki sekundy nic nie znaczą, ale biorąc pod uwagę jak szybko leci piłka, może to mieć kluczowe znaczenie, czy strzał zostanie obroniony, czy też nie.

 

2. Tułów.

 

 • Biodra lekko ugięte i wysunięte do tyłu.
 • Klatka piersiowa i ramiona pochylone lekko do przodu.

 

Takie ustawienie tułowia jest optymalne dla mięśni tej partii ciała, żeby momentalnie zareagować na strzał, dośrodkowanie czy inne zagranie. Jeżeli bramkarz jest wyprostowany, a strzał jest po ziemi, to może nie zdążyć ze skuteczną interwencją.

 

3. Ręce.

 

 • Dłonie skierowane do przodu ustawione na wysokości brzucha lub klatki piersiowej tuż obok tułowia.
 • Łokcie lekko zgięte.

 

Jak wiadomo, piłkę łapie się wewnętrzną częścią dłoni, więc żeby w momencie strzału nie tracić czasu na odwrócenie rąk dłońmi w kierunku piłki, taka pozycja powinna być przyjęta przed strzałem. Jako, że bramkarz nie zna intencji strzelca (a czasami strzelec sam też ich nie zna) dłonie powinny być ustawione w uniwersalnej pozycji (na wysokości brzucha lub klatki piersiowej, łokcie zgięte), aby być w stanie równie szybko zareagować na strzał po ziemi, w górę czy prosto w bramkarza.

 

4. Głowa.

 

 • Głowę trzyma się sztywno i w pionie, co ułatwia prawidłową ocenę sytuacji na boisku oraz odległość i szybkość lotu piłki.
 • Nie należy tracić kontaktu wzrokowego z piłką, odwracając głowę zawsze w kierunku piłki. Warto też obserwować zawodnika z piłką, żeby w momencie, kiedy składa się do strzału przyjąć odpowiednią pozycję.

 

 

Podsumowanie

 

Dla początkującego bramkarza podstawowy wniosek jest taki, że powinien przede wszystkim nauczyć się przyjmować prawidłową pozycję ciała.

 

Autor: Marcin Cichowlas

fizjoterapeuta i masażysta sportowy,

trener młodych bramkarzy w klubie Enfield Rangers FC