Gdy słyszymy o „SFG”, to oczywiście w pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl rozegranie rzutów rożnych bądź wolnych. Trenerzy przykładają jednak coraz większą wagę do wrzutu piłki.

Poniżej zostały przedstawione 2 przykładowe warianty rozegrania wrzutów piłki, których zastosowanie pozwala bardziej świadomie traktować ten fragment gry, a tym samym mieć większą kontrolę nad grą, o czym od zawsze marzyli trenerzy. Ze względu na większą czytelność, brak właściwej liczby zawodników na boisku.

Przykład 1

Rozegranie wrzutu piłki o wyższym stopniu trudności, którego celem jest szybka zmiana strony. Rozegranie wymaga wysokich umiejętności technicznych u zawodników. Zawodnik „schodzący” w kierunku bocznego sektora i wrzucającego zawodnika wybiega z okolic środka boiska, po czym zgrywa piłkę lekko w tył (do wrzucającego piłkę lub bezpośrednio do bocznego obrońcy, który stara się przenieść długim podaniem ciężar gry na drugą stronę boiska). W tym przykładzie idealnie będzie, jeśli wszystkie podania byłyby wykonane bez przyjęcia piłki oraz aby zmieniający stronę był lewonożny, gdyż przyspiesza to akcję i zwiększa szansę na jej powodzenie.

wrzuty pilki 1

Przykład 2

Zawodnicy ustawieni są przy stoperach drużyny przeciwnej, jeden z napastników „wyciąga” ze strefy obrońcę (od własnej bramki), robiąc tym samym wolną przestrzeń w bocznym sektorze. W tę przestrzeń wbiega drugi z napastników i otrzymuje tam wrzucaną piłkę.

wrzuty pilki 2

Więcej przykładowych wariantów rozegrania wrzutów piłki znajduje się w artykule „Stałe fragmenty gry – przykładowe rozegrania wrzutów piłki”, którego autorem jest Jacek Konstanty. Artykuł został opublikowany w nr 1/2021 (42) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”