W Polsce zimowy okres przygotowawczy oznacza również rozgrywanie turniejów halowych. Oczywiście coraz więcej mamy boisk ze sztuczną murawą, jednak turnieje halowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Duża intensywność gry oraz kształtowanie szybkości gry oraz techniki sprawiają, że trenerzy decydują się na branie w nich udziału.{jcomments on}W przypadku, gdy w turnieju podczas meczu gra się 4 zawodnikami w polu + bramkarz najczęstszym ustawieniem jest właśnie diament lub 2+2. W tym pierwszym ustawieniu obaj boczni gracze są zobowiązani do gry zarówno w obronie, jak i ataku. Dodatkowo możliwa jest spora rotacja graczy na pozycjach. Ustawienie 2+2 jest bardziej statyczne. Doskonalenie gry w diamencie i związane z tym ćwiczenia doskonale pasują do sposobu poruszania się zawodników w grze halowej.

 Na poniższych rysunkach i animacjach przedstawione zostały 2 wariacje takiego ćwiczenia. Dają one różne możliwości rozegrania piłki podczas gry ofensywnej.

 

Rysunek 1.

 

Rysunek 2.

 

Animacja 1.

 

Animacja 2.Gra treningowa


Następnie ćwiczenia te można wykorzystać już w grze treningowej na hali w konfiguracji 4 na 2.

 


Rysunek 3.


Jak widać na powyższym rysunku zawodnicy ustawiają się w diamencie, czyli napastnik, obrońca oraz dwóch skrajnych. Dwaj obrońcy drużyny przeciwnej oraz bramkarz starają się zapobiec utracie bramki. Drużyna atakująca stara się wykorzystać obie wskazane wcześniej wariacje ćwiczenia doskonalącego grę w diamencie. Po zakończonym ćwiczeniu 2 zawodników drużyny atakującej zostaje na placu gry jako obrońcy przeciwko kolejnej drużynie. Obrońcy z poprzedniego ćwiczenia dołączają do drużyny, z której aktualnie dwóch zawodników broni i staja się nową czwórką atakujących bramkę.

 

Modyfikacja gry


Wprowadź trzeciego obrońcę.

 

 

Rysunek 4.Gra na koniec treningu


Trening kończymy grą 4 na 4 i obserwujemy czy zawodnicy starają się stosować schematy ćwiczone podczas całego treningu.

 

Rysunek 5.

Jak zawsze gorąco zachęcamy do pozostawiania swoich komentarzy i sugestii poniżej.