Stałe fragmenty to we współczesnym futbolu niebywale istotny element. Przy wyrównanej klasie obu zespołów często decydują o wygranej. Dziś wskazówki, jak wytwarzać wolną przestrzeń i zamieszanie pod bramką przeciwnika podczas wykonywania rzutu rożnego.{jcomments on}

 

 

Przy rzutach rożnych jeden z atakujących graczy ustawia się zazwyczaj blisko bramkarza lub przed nim. Ma to na celu rozpraszanie uwagi bramkarza, wywieranie na niego nacisku i w konsekwencji zmuszenie go do błędu podczas możliwej interwencji.

 

Niektórzy bramkarze zawołają do pomocy obrońcę, aby pokrył tego przeszkadzającego zawodnika (tym samym jeszcze bardziej ograniczą przestrzeń dla siebie w swoim polu bramkowym), podczas gdy inni wezmą odpowiedzialność na siebie i nie będą wzywać nikogo do pomocy.

 

Warto rozważyć sytuację, w której podczas wykonywania rzutu rożnego, zawodnik ustawiony blisko bramkarza ruszył w stronę krótkiego słupka. Ten nagły ruch zdezorientuje bramkarza. Jeśli bramkarz nie ruszy za nim w kierunku bliższego z perspektywy zagrywanej piłki słupka, to dobrze zagrana piłka na krótki słupek może się skończyć zdobyciem przez tego gracza bramki.

 

 

Rysunek 1.

 

Jeśli natomiast bramkarz przemieści się za robiącym ruch zawodnikiem, tym samym stworzy się przestrzeń w okolicy długiego słupka dla wbiegającego następnego gracza.

 

 

Rysunek 2.

 

Jeszcze innym rozwiązaniem jest przedłużenie piłki głową z krótkiego słupka przez zawodnika wykonującego ruch do wchodzącego na długi słupek drugiego gracza.

 

 

Rysunek 3.

 

Jak widać, jeden ruch zawodnika wytwarza kilka możliwości zakończenia akcji nie tylko dla tego zawodnika, ale również dla jego partnerów z zespołu.

 

 

Tekst opracowany na podstawie materiałów uzyskanych z www.FineSoccer.com