Każdego dnia trenerzy i piłkarze starają się rozwijać i przygotować najlepiej, jak to tylko możliwe, aby w najbliższym meczu odnieść upragnione zwycięstwo.

Nierzadko rozmowy o możliwym wyniku bezustannie zaprzątają głowy zawodników i ich szkoleniowców – wygramy czy przegramy? Jesteśmy na tyle silni, żeby wygrać? A może powinniśmy przygotować się na porażkę? Wszyscy starają się wpłynąć na wynik, zapominając, że tak naprawdę nie mają nad nim żadnej kontroli…

 

Fundament treningu mentalnego w sporcie stanowi proces właściwego formułowania celów. Motywacja, zaangażowanie, wysiłek wkładany w codzienne treningi zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób zawodnik myśli o swoich celach – tych najbliższych i tych nieco dalszych. Odpowiedni cel pozwala iść najkrótszą drogą do realizacji własnych planów i zamierzeń. Pozwala unikać objazdów i ślepych zaułków, które często napotykamy na swojej drodze do sukcesu. Niemal wszyscy trenerzy i piłkarze marzą np. o zwycięstwie w rozgrywkach Ekstraklasy czy o występie w Lidze Mistrzów. Ich długa droga – od marzenia do realizacji – powinna zaczynać się od właściwego określenia celu.

 

Co to są cele?

 

Psychologowie sportu definiują cel jako „osiągnięcie konkretnego poziomu biegłości wykonania czynności w określonym czasie”. Innymi słowy, cel jest czymś, co zawodnik próbuje osiągnąć w danym czasie, np. podczas jednego treningu, na obozie przygotowawczym, w trakcie sezonu czy podczas konkretnego meczu. Definicja ta zawiera 2 kluczowe elementy: czas wykonania i rozwój umiejętności zawodnika do określonego poziomu.

 

Trening umiejętności technicznych, budowanie wydolności (kondycji), poprawa umiejętności psychologicznych wymagają zaplanowania odpowiednich czynności w określonym czasie. Zbudowanie odpowiedniego planu wynikającego z wcześniej postawionych celów to jedno z podstawowych zadań, które stoją przed trenerem w przygotowaniu do meczów zawodnika i całej drużyny. W związku z powyższym ważne jest wdrożenie przez trenerów i zawodników w swój system przygotowań procesu poprawnego formułowania celów.

 

Więcej o celach

 

Więcej na temat celów przeczytasz w artykule autorstwa Dariusza Parzelskiego i Tomasza Kuracha „Cele czynią cuda – czyli o zwycięstwie, które nie jest celem samym w sobie” opublikowanego w nr 4 (3/2014) czasopisma „Asystent Trenera”. W dalszej części autorzy wyjaśniają m.in. dlaczego cele są tak bardzo wartościowe oraz jakie są rodzaje celów sportowych.

 

Zachęcamy do lektury!