W poniższym artykule chcielibyśmy się zająć rolą nastawienia zawodników w ich funkcjonowaniu na boisku. Podobnie jak poprzednio (nr 1/2013 czasopisma „Asystent Trenera") zaczniemy od krótkiego wprowadzenia filmowego.

{jcomments on}

 

Reklama jednej z firm odzieżowych w pierwszych ujęciach pokazuje sportowców przygotowujących się do swoich występów/startów. Na ich twarzach widoczne są strach, napięcie i obawy. Kolejne ujęcia pokazują „co dzieje się w głowach" oglądanych zawodników – Thierry Henry „widzi" ogromnego bramkarza strzegącego bramki; Rafael Nadal „widzi", jak zaserwowana przez niego piłka trafia w siatkę. Trudno nam uwierzyć, że z takimi myślami w głowie zawodnicy mogą wyjść na boisko lub kort tenisowy i rywalizować z przeciwnikiem jak równy z równym. Według autorów filmu reklamowego sytuacja ta się rozwiąże dzięki założeniu przez zawodnika/sportowca odpowiedniego stroju, którego zadaniem jest zmiana myślenia grającego.

http://www.youtube.com/watch?v=j-2PPZObGdI&feature=player_embedded

 

Rzeczywistość sportowa okazuje się jednak nieco bardziej wymagająca i nawet najlepszy strój lub sprzęt sportowy nie są gwarancją wiary we własne umiejętności i poczucia swojej skuteczności. Jesteśmy przekonani, że nasi Czytelnicy wielokrotnie obserwowali to zjawisko lub przekonali się o tym osobiście. Czym jest zatem Mistrzowskie nastawienie i czego potrzeba do tego, aby zawodnik wychodził na boisko z tego typu postawą?

Kilka tygodni temu gościł na wykładzie w Polsce Bill Beswick, psycholog sportu, który współpracował m.in. z reprezentacją Anglii i Manchesterem United. Podczas swojej prezentacji mówił o dwóch typach mentalności charakteryzujących drużyny piłkarskie i poszczególnych zawodników:

  • mentalność wojownika (fighter mentality)
  • i mentalność przegranego (victim mentality).

 

Mentalność wojownika to nastawienie na ciągłą walkę, walkę o każdą piłkę, walkę od pierwszej do ostatniej minuty meczu lub turnieju, niepoddawanie się w sytuacjach trudnych lub ciągłe dbanie o rozwój swoich umiejętności. Ten rodzaj nastawienia oznacza traktowanie trudnej sytuacji jako wyzwania, czyli możliwości sprawdzenia swoich umiejętności w warunkach rywalizacji meczowej.

Mentalność przegranego z kolei oznacza „oddawanie" meczu przez drużynę lub poszczególnych zawodników, zanim spotkanie się rozpocznie. Spisywanie siebie na straty przed meczem z silniejszym rywalem lub niepodejmowanie walki w różnych sytuacjach boiskowych to właśnie przykłady tego rodzaju myśli pojawiających się w głowach zawodników. Świetną ilustracją tego, o czym piszemy powyżej, może być scena z filmu pt. Boska interwencja.Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Mistrzowskie nastawienie – czyli jak wyjść na boisko jako wojownik" autorstwa Dariusza Parzelskiego i Tomasza Kuracha, opublikowanego w nr 2 (1/2014) czasopisma „Asystent Trenera". W dalszej części artykułu autorzy piszą więcej o mistrzowskim nastawieniu, a także proponują ćwiczenia, których celem jest budowanie adekwatnego poziomu pewności siebie.