Poniższe ćwiczenie pochodzi z artykułu „Specyfika pracy w kobiecej piłce nożnej oraz różnice w treningu dziewcząt i chłopców” autorstwa Marcin Wojdy, trenera drużyny kobiet UKS Ząbkovia Ząbki (1. liga).

atak szybki 3 x 2

Grę rozpoczynają czerwoni – ich celem jest finalizacja sytuacji w przewadze 3 × 2.

Jeśli zawodniczki czerwone zakończą akcję golem/strzałem niecelnym – schodzą z pola gry i wracają do swojej drużyny. W tym momencie kolejną piłkę do gry wprowadza kolejna żółta zawodniczka, wprowadzając do gry 3 × 2 przeciwko dwójce czerwonych obrończyń.

Jeśli zawodniczki czerwone przejmują piłkę, zawodniczki żółte stosują pressing wysoki, którego celem jest odbiór piłki i zdobycie gola. W momencie kiedy dojdzie do odbioru piłki przez zespół żółty i zdoła on wyprowadzić piłkę poza strefę, dochodzi do ataku szybkiego w sytuacji 2 × 2. Za każdym razem bronią 2 obrończynie.

W sytuacji kiedy bramkarka złapie piłkę, drużyna atakująca kończy akcję i trzecia z zawodniczek drużyny broniącej (ustawiona) za bramką wprowadza piłkę w sytuacji 3 × 2. W ten sposób gra toczy się bez przerwy na dużej intensywności (przy liczbie 16 zawodniczek – 10 min).

Więcej w artykule „Specyfika pracy w kobiecej piłce nożnej oraz różnice w treningu dziewcząt i chłopców” opublikowanym w nr 5/2021 (46) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”