Gra pochodzi z artykułu „Wybrane aspekty holenderskiej wizji szkolenia z Zeist”, którego autorem jest Mateusz Kaczor. Z całością można się zapoznać w nr 2/2021 (43) czasopisma Asystent Trenera.

Zaprezentowana poniżej gra jest przykładowym środkiem treningowym nawiązującym do koncepcji szkolenia z Zeist, czyli ośrodka szkoleniowego Królewskiej Holenderskiej Federacji Piłki Nożnej (KNVB). Ośrodek ten wskazuje wytyczne, na których opiera się szkolenie dzieci i młodzieży w Holandii.

Gra 1 + 3 × 3 + 1

holenderska wizja 1

Przebieg gry:

W polu o wymiarach 30 × 25 m dwa zespoły rywalizują w układzie 1 + 3 × 3 + 1. Zadaniem atakujących (białych) jest zdobycie jednej z dwóch bramek (3 × 1 m), drużyny przeciwnej (szarych). Za linią końcową „własnej” połowy znajduje się zawodnik, który po otrzymaniu piłki od partnera (1), zmienia się z nim miejscem (2), wprowadzając piłę do gry (3).

Wariantami tej gry może być ograniczona liczba kontaktów z piłką (np. 3) lub gra z dwoma neutralnymi ustawionymi za liniami końcowymi, którzy po otrzymaniu piłki odgrywają futbolówką do zawodnika z zespołu będącego w jej posiadaniu (3 + 2N × 3).

Przebieg gry możecie też zobaczyć na naszej animacji:

https://www.youtube.com/watch?v=WOBCBsEiJfM&list=PLm_o60J7185d8O26IP-sIcUdropHC90Uj&index=3

Więcej na temat szkolenia w Holandii wraz z innymi przykładami ćwiczeń i gier treningowych znajdziecie w artykule „Wybrane aspekty holenderskiej wizji szkolenia z Zeist”, który został opublikowany w nr 2/2021 (43) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”