Celem tej małej gry jest utrzymywanie się w posiadaniu piłki i posyłanie prostopadłych zagrań (w przypadku tej gry są to zagrania przez strefę centralną). Pole gry zostało dostosowane do warunków meczowych, w których obrońcy przed polem karnym poruszają się w tzw. kompakcie.

{jcomments on}

 

Organizacja i przebieg

 

Wielkość pola gry należy dostosować do swoich potrzeb, czyli wieku i stopnia zaawansowania zawodników.Pole dzielimy na trzy strefy. Dwie z nich są przewidziane dla zespołów mających utrzymywać się przy piłce, natomiast jedna (centralna) przeznaczona jest dla czwórki obrońców.Obrońcy pracują w parach wywierając presję na zespół, który w danym momencie posiada piłkę.Po wykonaniu określonej przez trenera liczby podań zawodnicy zespołu posiadającego piłkę starają się przegrać ją przez środkową strefę do drużyny ustawionej na drugiej stronie.Dwóch zawodników będących w strefie środkowej stara się zablokować to podanie.Jeśli któryś z obrońców przejmie piłkę to obrońcy zamieniają się miejscami w strefach z drużyną, która piłkę straciła.

 

 

 

Założenia treningowe

 

Aby utrzymać wysoki poziom pressingu obrońców należy ustalić liczbę podań niezbędnych do przegrania piłki do przeciwnej strefy na niskim poziomie.Jeśli okaże się, że dla Twoich graczy ćwiczenie na początku jest zbyt trudne, możesz wprowadzić modyfikację polegającą na tym, że zawodnicy znajdujący się w strefie środkowej nie mogą blokować podania.Jeżeli drużyny mają problem z utrzymywaniem się przy piłce, możesz również ograniczyć liczbę wbiegających w ich strefę obrońców do jednego.