{jcomments on}Opinie o treningowej grze bez przeciwnika są skrajne. Od takich, że niewiele daje taki rodzaj zajęć, do poglądów o jego nieocenionej wartości. Faktem jest, że dzięki grze bez przeciwnika, możesz spokojnie pracować nad ustawianiem się, współpracą i kulturą gry Twoich zawodników.

 

 

Grę bez przeciwnika zazwyczaj stosuje się do doskonalenia gry ofensywnej. Rozpoczynasz ćwiczenie ustawiając 11 zawodników na swoich pozycjach na boisku. Na poniższym rysunku klasyczne ustawienie 1-4-4-2. 

 

 

Rysunek 1.

 

Zawodnicy wymieniają podania między sobą, używają różnych kombinacji rozegrania piłki, aby finalnie doprowadzić ją do któregoś z napastników.

 

.

 

Wyższy stopień trudności Stopniowo możesz wprowadzać przeciwników, aby utrudnić rozgrywanie piłki i symulować warunki meczowe.

 

 

 

Doskonalenie gry defensywnej

 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, grę bez przeciwnika najczęściej stosuje się do ćwiczenia zagrań w ofensywie. Co nie oznacza, że nie możesz jej wykorzystać do kształtowania zachowań Twoich obrońców. Może to być bardzo proste ćwiczenie. Zacznij od ustawienia 4 obrońców, naprzeciwko których stanie 2 napastników i 4 pomocników. 

 

 

Rysunek 2.

 

Gracze ofensywni wymieniają między sobą podania, a obrońcy w tym czasie pracują odpowiednio się przesuwając. Do wykonania tego ćwiczenia mogą Ci się przydać zasady poruszania się czwórki zawodników podczas obrony strefowej.

 

 

Napastnicy nie próbują ograć obrońców i zdobyć bramki. Chodzi tu raczej o to, aby wymieniając piłkę prowokować właściwe ruchy obrońców i ich współpracę w przemieszczaniu się po boisku w obronie.

 

Wyższy stopień zaawansowania

 

Stopniowo dodawaj więcej zawodników zarówno do drużyny atakującej jak i broniącej, aby finalnie na boisku było 11 na 11 graczy. Wtedy będziesz mógł doskonalić przesuwanie w obronie poszczególnych formacji, a nie tylko 4 obrońców.