- Treningi
- Ćwiczenia treningowe
- Dieta i odżywki
- Formacje i taktyki
- Kontuzje leczenie
- Psychologia
L-karnityna – organiczny związek chemiczny, który jest syntetyzowany w wątrobie, nerkach i mózgu z aminokwasów lizyny i metioniny i pełni rolę w transporcie kwasów tłuszczowych z cytozolu do mitochondriów.
Naturalna karnityna jest L stereoizomerem i tylko L-karnityna wywiera działanie biologiczne, dlatego w tej postaci powinna być obecna w codziennej diecie lub podawana jako suplement. Ponieważ karnityna u człowieka pochodzi z dwóch źródeł:
bywa nazywana substancją witaminopodobną.
Źródła karnityny
Głównym źródłem karnityny w żywności są mięso i przetwory mleczne. Najbogatsze w karnitynę są baranina, wołowina, wieprzowina i ryby. Mniej L-karnityny zawiera mięso z drobiu. Pokarmy pochodzenia roślinnego (warzywa, owoce) zawierają tylko śladowe ilości karnityny.
Dzienne zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej osoby na karnitynę wynosi średnio 15 mg. Synteza wynosi 11–34 mg karnityny dziennie, a z dietą dostarczane jest codziennie średnio 20–200 mg.
Funkcja l-karnityny
L-Karnityna pełni w organizmie funkcję transportującą tłuszcz do mitochondrii mięśni, gdzie jest ona spalana jako energia podczas ich pracy. Przez co przyspiesza spalanie zapasów tłuszczu i zapobiega odkładaniu się nowych. Obniża poziom trójglicerydów (frakcji tłuszczowych) i cholesterolu. Wpływa dodatnio na unieczynnianie i usuwanie toksyn z mięśni (takich jak amioniak, wolne rodniki itp.). Poprawia też siłę, szybkość i wytrzymałość mięśni oraz wydajność pracy i siłę mięśni szkieletowych. Dzięki delikatnemu euforyzującemu działaniu, może poprawiać nastrój. Bardzo dobrze działa w połączeniu ze środkami lipotropowymi, czyli z choliną i inozytolem, które rozpuszczają tkankę tłuszczową, co ułatwia l-karnitynie jej transport.
Autor: mgr Karol Seliga
trener odnowy biologicznej młodzieżowych reprezentacji Polski www.tursportmed.pl