W najbliższym czasie kilkukrotnie dojdzie do konfrontacji zespołów FC Barcelona i Real Madryt. Gran Derby zakończyło się podziałem punktów, jednak w dzisiejszej prezentacji przedstawiona została gra defensywna Realu Madryt w pojedynku z FC Barcelona w meczu, który zakończył się zwycięstwem Barcelony 5-0. Autorem analizy jest nasz stały Czytelnik, pan Dariusz Tysper.{jcomments on}

Tabela1. Charakterystyka liczbowa odbiorów piłki w poszczególnych strefach boiska w meczu FC Barcelona - Real Madryt

Najwięcej odbiorów zanotowano poprzez współdziałanie liczbie – 34, co stanowi – 72%  wszystkich odbiorów. Odbiór poprzez współdziałanie stosowano – 6 razy, z czego najczęściej w strefie ŚW – 3 razy. W meczu zespół „Realu” odebrał – 7 piłek poprzez wygranie pojedynku 1x1. Wygrane pojedynki 1x1 częściej notowano na lewej stronie boiska – 4 odbiory piłki. Analizując w których strefach najczęściej odbierano piłkę najwięcej odbiorów zanotowano w strefach na własnej połowie boiska w liczbie – 26 .W strefach na połowie przeciwnika odnotowano – 12 odbiorów. W sektorach obrony  wystąpiło – 9 odbiorów, większość – 6 z nich notowano w strefie ŚP. W ataku nie notowano odbioru piłki. Najwięcej piłek zespół „Realu” odebrał w strefach środkowych  na własnej połowie boiska. Statystycznie dużo odbiorów notowano na połowie przeciwnika w strefie ŚP – 7. W wyniku obserwacji stwierdzono, że odbiór piłki poprzez wyprzedzenie i współdziałanie najczęściej notowano w sektorach środkowych boiska. Świadczy to, że zespół „Barcelony” większość swoich akcji ofensywnych w tym meczu wyprowadzał środkiem boiska.

Tabela 2. Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 przez Real Madryt w meczu z FC Barcelona

Zawodnicy „Realu” przegrali w meczu – 34 pojedynki 1x1, z czego – 11 wystąpiło w strefie obrony, co stanowiło - 32% . W strefie środkowej zanotowano – 22 przegrane pojedynki,  a w strefie ataku – 1. Przegrane pojedynki 1x1 w strefie obrony – 7 razy spowodowały zagrożenie bezpośrednie pod własną bramką. Przegrane pojedynki 1x1 przez zawodników „Realu” powodowały stratę  bramek. Zagrożenie pośrednie poprzez przegrane pojedynki w strefie obrony odnotowano – 1 raz. W strefie środkowej zanotowano – 22 przegrane pojedynki, z czego - 7 wystąpiło bez zagrożenia.  W meczu odnotowano – 8 przegranych pojedynków 1x1 w strefie środkowej po których wystąpiło pośrednie zagrożenie bramki.     W tej strefie odnotowano – 7 zagrożeniem  bezpośrednich. Przegrany pojedynek w strefie ataku wystąpił bez zagrożenia. Badania wykazały, że w meczu poprzez przegrane pojedynki 1x1 przez zawodników „Realu” – 14 razy wystąpiło zagrożenie bezpośrednie (41,2%).

Tabela 3. Charakterystyka liczbowa i procentowa przegranych pojedynków 1x1 w poszczególnych okresach czasu w meczu FC Barcelona – Real Madryt

Zespół „Realu” w pierwszej połowie meczu przegrał – 15 pojedynków 1x1, a w drugiej części spotkania odnotowano  – 19  przegranych pojedynków. Najwięcej przegranych pojedynków w meczu notowano w środkowych przedziałach pierwszej i drugiej połowy. W tych okresach czasu zespół „Realu” odnotował  – 22 przegrane pojedynki  1x1 po – 11 w każdym z okresów. W strefie obrony drużyna „Realu” zanotowała – 11 przegranych pojedynków 1x1, z czego – 2 wystąpiły w ostatnich piętnastu minutach meczu.

Tabela 4. Charakterystyka liczbowa przerywanych akcji ofensywnych drużyny Real Madryt w meczu z  FC Barcelona

W meczu dominującym sposobem przerywania akcji przez „Real” stanowiło zatrzymanie akcji  – 37 razy, poprzez wybicie piłki przerwano – 23 akcje przeciwnika. Przerwanie akcji „Barcelony” faulem zanotowano – 8 razy. Najwięcej odnotowanych fauli, które spowodowały przerwanie akcji wystąpiło w strefie środkowej (ŚW-3). Wybicie piłki najczęściej wystąpiło z strefy ŚO – 10 razy. Najwięcej przerwanych akcji zanotowano w strefy ŚO – 17 , ŚW – 15.

Rys1 . Odbiory piłki przez zawodników Realu Madryt w poszczególnych strefach boiska w meczu z FC Barcelona

• żółte punkty - odebrane piłki we współdziałaniu
  • czerwone punkty - odebrane piłki poprzez wygranie pojedynku 1x1
  • niebieskie punktyodbiór piłki poprzez wyprzedzenie

Rys 2. Przegrane pojedynki 1x1 w poszczególnych strefach boiska przez zawodników Realu Madryt w meczu z FC Barcelona

• białe punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1 bez zagrożenia
  • zielone punkty oznaczają przegrane pojedynki 1x1, po których wystąpiło zagrożenie pośrednie
  • różowe punkty oznaczają przegrane pojedynki przegrane pojedynki 1x1, po których wystąpiło zagrożenie bezpośrednie.

Autor: Dariusz Tysper