Opisana poniżej sesja treningowa została przeprowadzona w grupie wiekowej U9. Jest dostosowana do gry w 6-cio osobowych składach.

{jcomments on}

 

Część I – 2 × 2 + 3

 

 

Właściwie jest to gra 5 × 2. Ideą tej gry jest nauczenie zawodników zagrywania piłki w wolną przestrzeń i wytwarzanie wolnej przestrzeni w momencie, gdy zdobędą posiadanie piłki. Dzięki temu, że zawodnicy posiadający piłkę rozszerzają pole gry, obrońcy muszą wybrać, czy chronić środek pola, czy skrzydła.

 

Na początku gracze neutralni znajdują się poza polem gry i nie mogę odbierać piłki. Jeśli gra nabierze tempa i zawodnicy dobrze utrzymują się przy piłce można pozwolić zawodnikom neutralnym na wbiegnięcie do środka i odbieranie piłki przeciwnikom.

 

Część II – 4 × 4 + 3

 

 

Tym razem również zaczynamy od prostszej wersji (bez stref), żeby zaobserwować, czy zawodnicy przenoszą nauczone w grze 2 × 2 + 3 wzorce do tej, trudniejszej już gry. Jeśli tak się stanie można wyznaczyć linię środkową boiska i ograniczyć poruszanie się obrońców tylko na jednej połowie.

 

Część III – 6 × 6

 

 

Rozpoczynamy w ustawieniu 1–3–2. Na początku można popracować nad ustawieniem bez piłki i przeciwnika.

 

Rozszerzenie pola gry

 

 

Szerokie zejście bocznych obrońców i przesunięcie środkowego obrońcy do środka pomocy jest skutecznym sposobem na rozszerzenie pola gry i zmuszenie przeciwnika do wyboru, czy zakłada wysoki pressing, czy cofa się i pozwala nam na atak pozycyjny.

 

Otwarcie skrzydła

 

 

W tym wariancie środkowy obrońca swoim przesunięciem otwiera jedną flankę, ale w taki sposób, że szybko może przesunąć się na swoje początkowe ustawienie. Prawy napastnik schodzi bliżej linii bocznej aby ułatwić obrońcy zagranie wzdłuż niej. Drugi napastnik przemieszcza się tak, aby wspierać pierwszego, a lewy obrońca schodzi do środka, aby asekurować na wypadek straty piłki.

 

 

Można dodać 2 obrońców, aby wywierali presję. Jeśli zawodnikom sprawia to zbyt duży problem, można na początku 1 obrońcę wycofać z gry. Jeśli obrońcy przechwycą piłkę również mogą starać się zdobyć bramkę. Gra się do momentu zdobycia bramki lub opuszczenia placu gry przez piłkę. Wtedy na boisko wchodzi nowa 6 zawodników.