Dziecko rodzi się mistrzem pewności siebie i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Kiedy ucząc się chodzić upada, bez większego zastanowienia wstaje i idzie dalej. Dziecko jest ciekawe świata, pragnie wszystko testować, wszystkiego doświadczać. Dlaczego? Ponieważ ma w sobie naturalną zdolność do rozwoju, a przy tym nie ma w głowie mentalnych blokad, że coś byłoby dla niego niemożliwe.

Jednak życie, wychowanie, najpierw ze strony rodziców, potem nauczycieli, kontakt z rówieśnikami, nakładają na dziecko (czy tego by chciało czy nie) kolejne warstwy i kolejne ograniczające przekonania typu: „Nie jestem wystarczająco dobry”, „Nie nadaję się do tego”, „Nie będę się wychylał”.

Warto uświadomić sobie (jako rodzic), że to totalne bzdury, które przez wiele lat powtarzane jak mantra, stały się tożsamością Twojego juniora. Twoje dziecko uwierzyło w nie, bo ktoś mu kiedyś powiedział, że nie może. Bo ktoś go wyśmiał, kiedy mu nie wyszło. Bo być może nie spotkał na swojej drodze osób, które w niego uwierzyły i dały mu mentalne wsparcie.

Dlatego jeżeli dzisiaj, jako rodzic czujesz, że pewność Twojego dziecka nie pozwala mu odważnie iść przez życie i w pełni rozwinąć jego potencjału to pamiętaj, że możesz to zmienić. Ponieważ pewność siebie nie jest dana raz na zawsze. Podobnie jak gra w piłkę nożną – wymaga treningu, codziennych ćwiczeń.

Sposobów, aby ją trenować jest mnóstwo. Jednym z nich, który stosuję w trakcie warsztatów „Mental Junior Academy” (https://karolciborowski.pl/mental-junior-academy.html) jest sesja fotograficzna pewności siebie. Ponieważ zanim junior stanie się osobą pewną siebie, może zobaczy, że już tą osobą jest. Zanim stanie się mistrzem, niech zobaczy że tym mistrzem już jest. Niech Twoje dziecko stanie w postawie, która z sama z siebie da mu mentalną siłę, podniesie poziom jego testosteronu i zacznie zmieniać jego dialog wewnętrzny na: „Jestem wystarczająco dobry”, „Nadaję się do tego”, „Nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych”, „Kto nie jak ja”.

Jeżeli do fotograficznej wizualizacji Twój młody sportowiec doda codzienne treningi, zacznie poszerzać swoją strefę komfortu i pokazywać sobie, że może, to zacznie budować swoją pewność siebie. Pewność siebie, która tym razem będzie jego, zbudowana świadomie na jego działaniach i myślach. Pewność siebie, której nikt mu nie odbierze. Pewność siebie, która pozwoli mu odważniej iść przez życie i z pełną premedytacją sięgać po jego, nawet najbardziej ambitne, marzenia oraz cele. Trzymam za Was kciuki.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/