Motywuje, inspiruje oraz sprawia niesamowitą radość. Dla jednych jest to bieganie, piłka nożna czy jazda na rowerze. Dla innych czytanie książek, fotografowanie lub malowanie. To ona wyróżnia nas z tłumu, daje poczucie celu oraz spełnienia. Sprawia, że żyjemy pełnią życia oraz zarażamy tym entuzjazmem wszystkich dookoła. Mowa o pasji i robieniu w życiu tego, co sprawia nam prawdziwą frajdę.

 Powodów do tego, aby młodzi ludzie zaczęli odkrywać w swoim życiu pasje można wymieniać bez końca. Ale z pewnością osoby robiące w życiu to, co naprawdę kochają:

  • działają na 100% – są w pełni zaangażowane w swoją pasję, dużo łatwiej pokonują pojawiające się przeszkody, są wytrwalsze i nie szukają wymówek przy pierwszych niepowodzeniach. Mają w sobie wewnętrzną motywację, dużo silniejszą niż motywacja zewnętrzna, którą są np. uznanie innych osób czy pieniądze.
  • są zakręcone na punkcie pasji – żyją pasją i każdą wolną chwilę poświęcają temu, co kochają robić. Nie spędzają czasu przed telewizorem z pilotem w ręku oraz nie pokonują kolejnych poziomów w grach komputerowych. Ich myśli nieustannie krążą wokół pasji. Przypomnij sobie jak to jest, gdy nie mogłeś doczekać się naprawdę wyjątkowego wydarzenia. Ludzie z pasją doświadczają takiego uczucia każdego dnia.
  • wpadają w stan flow – stan, w którym zapominają o odpoczynku, zmęczeniu, jedzeniu, przeglądaniu Facebooka czy Instagrama. Zapominają o całym otaczającym ich świecie. Są w pełni zaangażowani w wykonywane przez nich zajęcie. Wtedy czas się nie liczy, ale liczy się tylko ta jedna rzecz – pasja.
  • są pewniejsze siebie – kiedy pasjonujesz się danym tematem, rozwijasz się w nim, to wcześniej czy później staniesz się w nim ekspertem. A kiedy czujesz się dobrze w danej dziedzinie i widzisz efekty, to Twoja pewność siebie szybuje wysoko do góry.

Kiedy połączymy te 4 elementy, stworzymy niesamowitą dźwignię. Dźwignię, która wyzwoli w młodym człowieku wewnętrzne pragnienie, aby nieustannie się rozwijać, działać na pełnych obrotach oraz sprawi, że jako rodzic nie będziesz przypominać swojemu dziecku, że czas jechać na trening.

A więc powstaje pytanie „jak”? Jak, jako rodzic, pomóc swojemu dziecku odkrywać pasję? Jednego przepisu, jednej recepty nie ma. Ale jako trener mentalny juniorów, pracując z młodymi ludźmi, sportowcami, chciałbym w tym artykule dać Tobie 3 praktyczne wskazówki, jak zacząć odkrywać pasję u twojego dziecka. A więc, przede wszystkim:

  1. UWAŻNIE OBSERWUJ SWOJE DZIECKO. Już od najmłodszych lat obserwuj, co sprawia mu frajdę, czym się interesuje, co mogłoby robić całymi godzinami. Każde dziecko rodzi się z naturalną motywacją do samorozwoju, chce odkrywać i poznawać otaczający go świat, nabywać nowe umiejętności. Dziecko chce się po prostu uczyć, jest chłonne wiedzy. Kluczem jest to, aby być uważnym rodzicem i obserwować, w jakich dziedzinach, dyscyplinach młody człowiek czuje się najlepiej, co lubi robić, co wywołuje uśmiech na jego twarzy. Ponieważ często to właśnie dziecko samo ci podpowie, w którym kierunku chciałoby podążać, w jakich obszarach chciałoby się rozwijać. Dlatego świadomie, z pełną uważnością, obserwuj swoje dziecko.
  2. STWÓRZ SPRZYJAJĄCE ŚRODOWISKO. Jeżeli zaobserwujesz u swojego dziecka aktywności, które szczególnie go interesują, to jako rodzic stwórz mu przestrzeń do eksplorowania i rozwijania jego talentów. W zależności od aktywności jaką wybierze, zapisz swoje dziecko na treningi piłki nożnej, tenisa, na kurs tańca, malowania czy gry w szachy. Przy wyborze zajęć szczególną uwagę zwróć na osobę trenera, pod którego opiekę zostawiać będziesz swoje dziecko. Wiedza i umiejętności trenerskie są ważne, ale dużo ważniejsza jest osobowość trenera oraz jego podejście do pracy z młodymi ludźmi. To właśnie osoba trenera może albo rozpalić w twoim dziecku pasję albo ją całkowicie zgasić. Jamajski sprinter Usain Bolt, amerykański pływak Michael Phelps czy pochodzący z Portugalii piłkarz Cristiano Ronaldo nie byliby w stanie sięgnąć po najwyższe trofea, gdyby nie osoby, w tym między innymi trenerzy, których spotkali na swojej drodze. To oni w nich uwierzyli, motywowali i inspirowali do działania oraz nieustannie podnosili poprzeczkę, aby pewnego dnia mogli stanąć na podium.

Dodatkowo jak rodzic pamiętaj, że czas młodości, to przede wszystkim okres eksperymentowania. To dobry moment, aby dawać młodym ludziom możliwości testowania nowych aktywności, aby jak najwięcej doświadczali, uczyli się. Dzięki temu, zanim wejdą w dorosłe życie będą wiedzieć, co w życiu sprawia im frajdę, a czym nie warto w przyszłości się zajmować.

  1. BĄDŹ MENTALNYM WSPARCIEM DLA SWOJEGO DZIECKA. Kluczem, aby twoje dziecko w przyszłości osiągnęło mistrzowski poziom w sporcie czy w innych dziedzinach, jest rodzina. To rodzina jest fundamentem, aby młody człowiek czuł się bezpiecznie, wierzył w siebie oraz wiedział, że może liczyć na wsparcie bliskich mu osób w trudnych dla niego momentach. Niezależnie od dyscypliny sportowej, jaką wybierze Twoje dziecko, pamiętaj że każdy sport to gra zespołowa. Gdzie trenerzy (przygotowania technicznego, motorycznego i mentalnego), rodzice oraz młodzi sportowcy grają do tej samej bramki, mają wspólny cel, do którego dążą. A Twoim zadaniem, jako rodzica, jest stworzenie dla swojego dziecka „bezpiecznej przystani”, do której zawsze będzie mogło wrócić, niezależnie od wyników w życiu sportowym czy osobistym.

Podsumowując, pamiętaj że szukanie pasji to proces. Jako rodzic, uważnie obserwuj swoje dziecko, pozwalaj mu doświadczać i eksplorować jego talenty, stwarzaj mu sprzyjające środowisko do rozwoju oraz bądź przy tym dla niego najlepszym trenerem mentalnym. Pomóż odnaleźć swojemu dziecku pasję, to „coś”, co może totalnie odmienić jego życie.

AUTOR:

Karol Ciborowski

Trener Mentalny Juniorów. Motywujący i inspirujący, ale przede wszystkim podążający za swoją pasją i realizujący swoją misję, jaką jest odkrywanie potencjału drugiego człowieka. W swojej pracy koncentruje się przede wszystkim na rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ jest przekonany, że siła treningu mentalnego może zmienić ich całe przyszłe życie. Współpracuje m.in. z młodymi piłkarzami Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz łyżwiarkami figurowymi kadry narodowej.

Fanpage: https://www.facebook.com/KarolCiborowskiTrenerMentalnyJuniorow/