Projekt „Chłopaki z Podwórka – My Aktywni” realizują Monika Jurgo, Krzysztof Kozioł, Wojciech Pawlak i Paweł Kędzierski przy współpracy z koordynatorami (trenerzy, działacze, rodzice) regionu Dolnego Śląska. Wydarzenie ma na celu zachęcić jak największą liczbę dzieci i młodzieży do uprawiania sportu i udziału w zajęciach piłkarskich.

https://chlopakizpodworka.pl/

https://www.facebook.com/chlopakizpodworka.eu

Chcemy aby wydarzenie przyczyniło się do rozwoju ogólnej sprawności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, propagowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego. Pragniemy zniwelować różnice dotyczące poziomu aktywności fizycznej w różnych środowiskach i grupach, promowania prozdrowotnych, społecznych, wychowawczych i edukacyjnych wartości sportu – Wojciech Pawlak, Prezes Fundacji Projektów Sportowych Go Sport.

Zespół Fundacji jest w trakcie tworzenia kilkunastotygodniowego turnieju piłkarskiego w kategoriach wiekowej 2012/2013/2014, w którym ma wziąć udział ok. 4000 zawodników, na który serdecznie zapraszają osoby indywidualne wraz z opiekunem, szkoły podstawowe, szkółki piłkarskie, akademie futbolowe. Każdy może zagrać w systemie 6 + 1(dziewczyny i chłopcy), co czyni to wydarzenie wyjątkowym – dużo grania i świetnej zabawy.

Cel wydarzenia

Szybki rozwój cywilizacyjny, oprócz niewątpliwych zalet, niesie ze sobą wiele zagrożeń, w szczególności dla dzieci i młodzieży. W dzisiejszych czasach możemy zauważyć, że dzieciaki coraz więcej czasu spędzają z komputerem lub telefonem, co wpływa negatywnie na ich aktywność fizyczną i psychiczną. Dodatkowo, dwa ostatnie lata z pandemią, lock downem, wojną, kryzys ekonomiczny, silnie wpłynęły nie tylko na dorosłych ale przede wszystkim na dzieci i młodzież. Jednym ze sposobów unikania i zapobiegania takim zachowaniom jest atrakcyjne zagospodarowanie czasu. Ciekawą alternatywą dla rozrywek, jakie proponują media (Internet, telewizja) jest angażowanie dzieci i młodzieży w aktywne uprawianie sportu. Piłka nożna jest jedną najpopularniejszych i najbardziej lubianych dyscyplin sportowych, uprawianą przez miliony osób w Polsce – Monika Jurgo, właścicielka BASE Treining Center

Aktywność fizyczna niech zastąpi telefon

Aktywność fizyczna w dzieciństwie i młodości jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego, motorycznego, psychicznego i społecznego człowieka oraz dla zapobiegania zaburzeniom rozwoju i zdrowia, zwłaszcza otyłości i zaburzeniom układu ruchu. Odpowiedni poziom aktywności fizycznej w pierwszych latach życia zwiększa szansę na kontynuowanie jej w okresie czasu dorosłego. Badania potwierdzają wpływ aktywności fizycznej na ograniczenie występowania, tzw. chorób cywilizacyjnych: otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia. Aktywność fizyczna ma znaczenie przy wzmacnianiu zdrowia psychicznego. Osoby uprawiające sport mają, m.in. wyższe poczucie własnej wartości, mniej się stresują oraz mają lepsze relacje społeczne – Krzysztof Kozioł trener, działacz sportowy.

Gdzie gramy i dla kogo?

Gramy na terenie 26 powiatów Dolnego Śląska, w szczególności pragniemy zaktywizować osoby zamieszkałe na terenach wiejskich, które mają utrudniony dostęp do oferty sportowej w miastach. Do udziału w turnieju zachęcamy osoby, które nie uczęszczają na zajęcia piłkarskie. Dzięki temu zmniejszymy różnicę między stopniem zaawansowania technicznego drużyn i zawodników, co często zniechęca społeczność do dalszego udziału w zajęciach sportowych i aktywności fizycznej. Wierzymy, że wspierając dzieci i młodzież wspieramy również całe ich rodziny, przeciwdziałamy uzależnieniom patologiom społecznym, inspirujemy i motywujemy dzieci do ruchu, do wzajemnej integracji, do pozytywnych emocji, wyzwalamy endorfiny, zapełnimy wolny czas zdrową aktywnością, odciągniemy od komputera. Projekt „Chłopaki z podwórka” pozwoli na odbudowanie społeczności z rówieśnikami i integrację dzieci i młodzieży. Z nami mogą zagrać wszyscy, dzieci z podwórka, szkoły, szkółki piłkarskiej czy profesjonalne akademie piłkarskie – Paweł Kędzierski, menedżer projektu.

Projekt jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Marszałka Województwa Dolnego Śląska oraz Asystenta Trenera. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach projekt będzie realizowany w każdym województwie, to marzenie zespołu Fundacji.

Nagrody dla drużyny finałowej

Główną nagrodą jest wyjazd do Warszawy całej drużyny wraz z opiekunem (10 osób) na mecz Ekstraklasy, trening w BASE Football Performance pod okiem trenerów z Polski i Niemiec oraz sparing z miejscowym klubem Milan Milanówek obserwowany przez skautów i menadżerów piłkarskich. Dodatkowo, grupę ubierze jeden z główny sponsorów projektu – JAKO Polska.

chlopaki z podworka