Albert Capellas był m.in. koordynatorem akademii FC Barcelona, współpracował np. z Johannem Cruyffem, Pepem Guardiolą czy Peterem Boszem a obecnie jest trenerem reprezentacji Danii U21. Poniżej wyjaśnił, co sądzi o najnowszych trendach, które mocniej podkreślają znaczenie faz przejściowych.

Według mnie transfer jest kluczowym elementem w grze, ponieważ jest najbardziej chaotycznym momentem w futbolu, więc tworzy szanse. Jeśli wiesz, jak się organizować w obronie po stracie piłki, zwiększa się twoja szansa na zwycięstwo. Warto mieć zasady, aby to osiągnąć, np. zawodnik, który straci piłkę szybko ją z powrotem atakuje i chce odzyskać. Ten zawodnik jest istotny, ponieważ on jest poniekąd poza strukturą zespołu, więc może się przyczynić do odbioru piłki za pomocą szybkiej reakcji (a nie kolektywnych działań).

Kolejną zasadą jest zasada pięciu sekund. Około 3–4 zawodników w niedalekiej odległości od piłki musi agresywnie zapressować z przekonaniem, aby odzyskać piłkę. Reszta ma kryć przestrzenie za plecami tych zawodników. Pięć sekund, ponieważ w tym czasie przeciwnik nie jest w stanie się przeorganizować, oraz odbiór przeważnie będzie miał miejsce bliżej bramki przeciwnika. Kiedyś miało się w zwyczaju cofać i organizować defensywę, a tutaj istotnym elementem jest, aby wszyscy wysunęli się do przodu. Z drugiej strony, gdy odzyskujesz piłkę istotnym jest, aby pierwsze i drugie podania były celne i bezpieczne (mogą być w tył), tak aby móc zmienić centrum gry przez zawodnika niebędącego pod pressingiem i stworzyć szansę do kontrataku.

Podsumowując, według mnie transfer jest najlepszym momentem, aby stworzyć sobie okazje, jeśli potrafisz to dobrze zrobić.

Dzięki temu, że byliśmy Partnerem konferencji szkoleniowej zorganizowanej przez AP Champions mogliśmy zadań kilka pytań temu świetnemu fachowcowi. Całą rozmowę znajdziesz w nr 2/2020 (37) czasopisma „Asystent Trenera”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”