Yuriy Moroz z Dynamem Kijów odnosił duże sukcesy jako piłkarz. Po zakończeniu kariery zajął się pracą trenerską. Prowadził między innymi juniorskie reprezentacje Ukrainy, a dziś w Dynamie odpowiada za drużynę do lat 21. – Najważniejszy dla mnie jest mój zespół. Skupiam się na własnym modelu gry – mówi w wywiadzie dla „Asystenta Trenera” (wtedy jeszcze pracował w grupie U19).

 

 

 

Yuriy Moroz

Mistrz Związku Radzieckiego i Ukrainy w barwach Dynama Kijów.

Były reprezentant Ukrainy i trener młodzieżowych reprezentacji.

Szkoleniowiec zespołu Dynama Kijów U21 (w momencie udzielania wywiadu była to drużyna U19)

 

Na co trener kładzie nacisk w konkretne dni mikrocyklu treningowego w okresie startowym? Czy wszystkie zajęcia odnoszą się do taktyki zespołu?

W kategorii wiekowej U19 trzy razy w tygodniu skupiamy się na motoryce. Jeżeli mecz rozgrywamy w sobotę, w niedzielę mamy dzień wolny. W poniedziałek jest czas na trening regeneracyjny, oparty na koordynacji, technice i taktyce. We wtorek pracujemy nad siłą oraz dwoma już wymienionymi aspektami. Środę poświęcamy na stabilizację, skupiamy się na prewencji urazów. W czwartek i piątek naszym celem jest praca nad szybkością.

 

 

Treningi motoryczne są osobnymi jednostkami czy połączonymi z innymi elementami?

Tak, są osobnymi treningami. Pracujemy zarówno w siłowni, jak i na boisku. Planujemy je z trenerami przygotowania motorycznego. Miejsce treningu zależy zarówno od warunków atmosferycznych, jak i ustaleń w kręgu sztabów szkoleniowych.

 

Jak wygląda monitoring zawodników w zespole?

Pracujemy z kamizelkami GPS. Monitorujemy intensywność pracy, siłę poszczególnych zawodników, ich dyspozycję. Dzięki temu możemy określić odpowiednie obciążenia dla każdego piłkarza z osobna.

 

Czy drużyna U19 musi pracować zgodnie z modelem gry pierwszego zespołu?

Taki schemat funkcjonuje od trzech lat. Drużyna U21 oraz U19 działają we współpracy z trenerem pierwszego zespołu Serhijem Rebrowem. Zawodnicy z drużyn młodzieżowych mają wówczas ułatwione wejście do zespołu seniorów. Dzięki pracy w określonym modelu gry, nie pojawia się problem z dostosowaniem do gry w pierwszej drużynie.

 

Statystyki, raporty, analizy – to ważny punkt w Pańskiej pracy?

W klubie funkcjonuje grupa naukowo-metodyczna, monitorująca i analizująca naszą grę. Dostajemy od niej mnóstwo informacji dotyczących postępów zespołu. Danych statystycznych nie przekazuję jednak swoim zawodnikom – to informacja tylko dla mnie. Dzięki temu mogę zorientować się, nad czym musimy pracować, które elementy musimy poprawić.

 

 

Stosuje Pan analizę gry przeciwnika, czy skupia się tylko na swoim zespole? Mam tu na myśli analizy wideo, bliższe poznawania rywali.

Najważniejszy dla mnie jest mój zespół. Skupiam się na własnym modelu gry. Oczywiście, podglądam rywali, sprawdzam taktykę, ale to nasze działania są najważniejsze. Zawodnicy muszą skupić się na przyswojeniu nawyków, które umożliwią im wejście do pierwszego zespołu.

 

Jak wygląda skauting w zespole do lat 19 w Dynamie?

Drużynę wzmacniają głównie zawodnicy z młodszych roczników naszej akademii. Nie ograniczamy się jednak tylko do tego. Obserwujemy zawodników z terenu całej Ukrainy i zagranicą. Jeżeli trafiamy na zawodnika w wieku młodzieżowca, ale jest już gotowy do gry na poziomie seniorskim, jest oczywiście kierowany do pierwszej drużyny.

 

W Dynamie zdarza się, że młodsi, wyróżniający się w swoich ekipach zawodnicy trenują ze starszymi rocznikami?

Mamy hiszpańskiego koordynatora drużyn do lat 19 i 21. Jeżeli w pierwszej z tych kategorii jakiś zawodnik znacząco się wyróżnia, może trafić do starszego rocznika. Wybitne jednostki trafiają do pierwszego zespołu, z pominięciem drużyny U21. Serhij Rebrow lubi dawać szansę młodszym zawodnikom, aby poczuli, jak jest w piłce seniorskiej. Bywa, że taki piłkarz trenuje cały tydzień z pierwszą drużyną, a na mecz jedzie w swojej kategorii wiekowej.

 

 

 

Czy ma Pan wpływ na funkcjonowanie młodszych roczników w akademii?

Bezpośredniego wpływu nie. W młodszych kategoriach funkcjonuje inny koordynator. Grają jednak w tym samym modelu, co starsze drużyny. W Dynamie działa główny model gry, który pozwala na płynne przejście do kolejnych kategorii. Możemy jednak włączać do drużyny U19 młodszych zawodników. Cały czas trwa obserwacja i adaptacja do coraz większych wymogów.

 

Rozmawiał Marcin Papierz