Wiele klubów w Polsce boryka się z większymi lub mniejszymi problemami finansowymi ograniczającymi możliwość tworzenia optymalnego sztabu ludzi przygotowujących i prowadzących zawodników. Trener musi sprostać sam stawianym mu wymaganiom, dlatego tym razem ułożyliśmy program, który umożliwi osobom pracującym bezpośrednio z zawodnikami maksymalizację efektywności treningu – rozmowa z Józefem Spałkiem, wieloletnim wykładowcą Master Rainer Thera Band Academy i Togu Academy, autorem wielu publikacji autorskich dotyczących treningu motorycznego.

{jcomments on}

 

Na przełomie maja i czerwca organizujecie Państwo Międzynarodową Konferencję Sportową Przygotowania Motorycznego w Warszawie. Proszę powiedzieć coś więcej o tym wydarzeniu.

 

Tak, jest to już kolejne, a dokładnie czwarte wydarzenie zorganizowane przez nas i, jak co roku, chcemy skłonić wszystkich trenerów do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu nowoczesnych technik treningu. Wierzymy bowiem, że jedynym skutecznym sposobem wyjścia polskiej piłki nożnej z zapaści jest właściwe wyszkolenie młodych adeptów zgodnie z wymogami współczesnego futbolu.

 

Przygotowanie motoryczne jest niezwykle obszernym tematem. Zdajemy sobie z tego sprawę dlatego założyliśmy konieczność cyklicznego organizowania takich spotkań. Myślę, że na chwilę obecną, coraz więcej trenerów ma pełną świadomość, że kompleksowe przygotowanie zawodnika obejmuje zarówno pracę nad doskonaleniem umiejętności techniczno-taktycznych, jak również nad optymalnym ukształtowaniem dyspozycji wytrzymałościowych i szybkościowo-siłowych stanowiących fundament gier zespołowych, nie zapominając przy tym o stabilności poszczególnych stawów.

 

Czy ta konferencja różni się jakoś od poprzednich edycji?

 

Tym razem wyszliśmy z założenia, że większość trenerów i ich asystentów zdaje sobie sprawę, że w nowoczesnych metodach treningowych łączy się trening kondycyjny z elementami techniczno-motorycznymi. Wiemy również, że wiele klubów boryka się z większymi lub mniejszymi problemami finansowymi, ograniczającymi możliwość tworzenia optymalnego sztabu ludzi przygotowujących i prowadzących zawodników. Przed trenerami stawiane są bardzo wysokie wymagania, którym muszą w wielu przypadkach sprostać sami, bez jakiegokolwiek wsparcia, dlatego tym razem ułożyliśmy program, który umożliwi osobom pracującym bezpośrednio z zawodnikami maksymalizację efektywności treningu. Dlatego nasi prelegenci zaprezentują m.in. proste testy funkcjonalne dla poszczególnych segmentów ciała z analizą wzorców ruchowych oraz sposoby oceny podstawowych zdolności motorycznych wraz z wykorzystaniem ćwiczeń korekcyjnych w treningu funkcjonalnym. Wszystko po to, aby dać trenerom praktyczne narzędzie do pracy.

 

Dlaczego zastosowanie tych technik w praktycznym sensie jest tak ważne? W czym się to przejawia?

 

Należałoby wyjść od struktury przygotowania motorycznego. Pojęcie i struktura piramidy optymalnego treningu pokazuje, że trening specjalistyczny nie ma sensu bez optymalnie wykształconych podstaw. Każdy rodzaj treningu, stymulowanie określonych zdolności motorycznych, nieważne czy siły, wytrzymałości czy szybkości wiąże się z wykonywaniem określonych ruchów opartych na wzorcach ruchowych. Gdy któreś z ogniw łańcucha pracującego w takim wzorcu jest uszkodzone, jego funkcje przejmuje następne, dochodzi do różnego rodzaju dysfunkcji i stanów patologicznych, co nie tylko obniża efektywność treningu, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Uniknąć tego można tylko przez odpowiednią diagnostykę funkcjonalną.

 

Najlepiej może zobrazuje to przykład jednego z młodych, wyróżniających się piłkarzy Bundesligi. Klub wykonał podstawowe badania motoryczne. Zawodnik charakteryzował się dużymi wartościami w zakresie siły eksplozywnej i maksymalnej. Na jednym z pierwszych treningów doznał urazu kolana. Szczegółowe testy funkcjonalne poszczególnych wzorców i segmentów wykazały pewne braki w zakresie sztywnych bioder i małą ruchomość stawu skokowego. Korekcja tych wzorców pozwoliła nie tylko na powrót do pełnej sprawności, ale też zaobserwowano w dłuższej perspektywie nawet poprawę wartości siły eksplozywnej, co rzutowało pośrednio na poprawę szybkości.

 

Trenerów na pewno interesuje bezpośredni wpływ funkcjonalnych ćwiczeń na poprawę wyników. Czy moglibyście jakoś praktycznie umotywować zasadność koncepcji stosowanych przez Waszą akademię i Waszych trenerów?

 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w drużynach seniorskich nie ma optymalnej ilości czasu na odpowiednie przygotowanie motoryczne. Każdy trener chciałby jak najwięcej czasu poświęcić treningowi specjalistycznemu. Niestety pomijanie funkcjonalnych elementów prowadzi do obniżenia efektywności treningu. Przykład przytoczony przed chwilą pokazał w obrazowy sposób zasadność stosowania tych technik oraz obrazuje sens piramidy treningowej.

 

Tendencja współczesnego sportu pokazuje, że zawodnicy muszą dysponować ekstremalną szybkością, siłą, szybkością zrywną, dynamiczną powiązaną z ogromną tolerancją wytrzymałości szybkościowej i siłowej. Trenerzy zaprezentują najbardziej optymalne programy treningowe, które pozwalają na aktywację przede wszystkim szybkich i pośrednich włókien mięśniowych do produkcji siły i szybkości, kombinacje wysoko intensywnego treningu siły i krótkiego intensywnego treningu szybkości. Zaprezentowane zostaną także cykle łączące trening stabilizacji, koordynacji, propriocepcji i szybkości, które dają pozytywne efekty w kontekście treningu siły, ponieważ bazują na podobnych procesach sterowania proprioceptywnego. Wykonaliśmy serie badań na ten temat. W jednym z nich testowaliśmy przyrost siły eksplozywnej po 4 tyg. treningu metodami tradycyjnymi, stosowanymi dotychczas. Drugą grupę prowadziliśmy według wzorca, który omówiliśmy wyżej. Wyniki wykazały przyrost wartości siły w pierwszym przypadku o ok. 32% w stosunku do wartości wyjściowych. Druga grupa zanotowała przyrosty do nawet 64%. To pokazuje jak ważne jest ogólne spojrzenie na koncepcję treningu i indywidualizacja. To będzie także jeden z akcentów tej konferencji.

 

Dziękujemy bardzo za rozmowę.

 

Lista wykładowców konferencji „Nowoczesne trendy w treningu przygotowania motorycznego” 

 

Przypominamy, że KAŻDY CZYTELNIK „Asystenta Trenera”, który weźmie udział w konferencji, otrzyma na niej PREZENT od TB POLSKA. Wystarczy zgłosić nam swój udział na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając swoje imię, nazwisko i adres, na który było wysyłane nasze czasopismo.