W trakcie 90 min meczu mistrzowskiego czołowe drużyny europejskie pokonują często ponad 110 kilometrów, z czego aż ok. 10 km bardzo intensywnie (powyżej 20 km/h). Na ten dystans składa się też około 1000 wysiłków eksplozywnych (sprintów powyżej 25 km/h) na drużynę. Świadczy to o niesamowicie wysokim poziomie przygotowania wytrzymałościowego cechującym współczesnych piłkarzy.

przygotowanie wytrzymalosciowe

W lepszym zrozumieniu różnic między parametrami osiąganymi na wysokim poziomie seniorskim a tymi odnotowywanymi w piłce młodzieżowej pomogą wyniki badań własnych, w przypadku których mierzono wartości osiągane przez wyselekcjonowanych, czołowych na szczeblu krajowym juniorów występujących w Centralnej Lidze Juniorów Starszych.

Porównując łączny dystans pokonany podczas meczu mistrzowskiego, można stwierdzić, że nie różni się on znacząco od tego osiąganego przez profesjonalnych zawodników i oscyluje wokół 100–110 km na drużynę. To dobry wynik, ale prawdziwa różnica tkwi w prędkościach, z jaką obie grupy pokonują ten dystans. Otóż juniorzy z wysoką intensywnością pokonywali 6–7 km, przy czym była to wartość mierzona od 19 km/h (w wymienionej wyżej grupie seniorskiej od 20 km/h). To pozwala podejrzewać, że różnica w tym przypadku może być nawet dwukrotna!

Biorąc pod uwagę fakt, iż piłka nożna staje się z roku na rok sportem bardziej intensywnym, należy spodziewać się, że te dysproporcje mogą się stale pogłębiać, więc zadaniem trenerów jest przygotowanie zawodników do wymagań przyszłej rywalizacji na poziomie profesjonalnym, tym bardziej że organizm dorosłego człowieka jest mniej podatny na bodźce kształtujące wytrzymałość beztlenową i później może już nie być czasu na nadrobienie wszystkich zaległości treningowych (Angius i inni, 2012).

Więcej w artykule „Trening wytrzymałości”, którego autorami są Mateusz Kozieł i Mateusz Oszust. Artykuł został opublikowany w wydaniu specjalnym AT „Długofalowy rozwój młodego piłkarza”.

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”