Mikrocykl to termin, który jest znany wszystkim osobom związanym ze sportem, układ mikrocyklu zaś, jakim pracują najlepsi jawi się jako magiczna i często uważnie strzeżona formuła na odnoszenie kolejnych zwycięstw.

Jakim mikrocyklem pracuje Pep Guardiola? A jakim Zinedine Zidane? Tego typu informacje są łakomym kąskiem dla wielu młodych szkoleniowców, którzy chcieliby czerpać z tych najlepszych przykładów i trenować swoje zespoły na wzór Manchesteru City czy Realu Madryt. Zanim jednak zaczniemy kopiować pewne kwestie, warto najpierw zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest wspomniany mikrocykl.

Już sama nazwa daje nam sporo informacji. To najkrótszy cykl treningowy. Z definicji najczęściej trwający około tygodnia. W piłce nożnej można go scharakteryzować jako okres mijający od jednego meczu do kolejnego. Zdaje się, że to wszyscy wiemy. Mam jednak wrażenie, że to, o czym zapominamy, to druga część definicji. Mianowicie mikrocykl to część składowa większych cykli – mezocyklu oraz makrocyklu treningowego, które odpowiednio zbudowane właśnie z mikrocykli, mogą wpłynąć pozytywnie na formę zawodnika i zespołu. Akcentuję to, dlatego że z punktu widzenia przygotowania fizycznego niemal niemożliwym jest poprawa jakiejkolwiek zdolności motorycznej w ciągu jednego, nawet najlepiej przepracowanego mikrocyklu. Należy pamiętać o tym, że ich prawdziwa moc kryje się w optymalnym połączeniu ich ze sobą na przestrzeni całej rundy czy sezonu.

Powyższy fragment pochodzi z artykułu „Periodyzacja akcentów motorycznych w mikrocyklu treningowym na poziomie profesjonalnym”, którego autorem jest Mateusz Oszust, trener przygotowania motorycznego ekstraklasowej Wisły Płock. Artykuł został opublikowany w nr 3/2020 (38) czasopisma „Asystent Trenera” i znaleźć w nim można następujące zagadnienia:

  • Poszukiwanie mikrocyklu idealnego
  • ABC mikrocyklu
  • Mecz oraz blok regeneracji
  • Wariant M + 1
  • Przykładowy układ treningu M + 1
  • Wariant M + 2
  • Przykładowy układ treningu M + 2
  • Wariant nr 3?

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”