Kiedy Twoi podopieczni są zmęczeni, wtedy każdy element gry, a przede wszystkim panowanie nad piłką, staje się walką. Ich poziom koncentracji spadnie do zera i wtedy zobaczysz, że mają już dosyć gry w danym meczu. Szczególnie to będzie widoczne w końcowych minutach meczów rozgrywanych w sezonie. Dlatego tak ważnym elementem przygotowań do sezonu jest trening wytrzymałościowy.{jcomments on}
Pamiętaj, że ćwiczenia kształtujące wytrzymałość musisz dostosować do wieku swoich zawodników!
Organizacja i przebieg
- Rozmieść pachołki treningowe zgodnie z rysunkiem. Czyli w narożnikach pól karnych, punktach łączenia się linii środkowej z liniami bocznymi boiska oraz na obwodzie koła środkowego.
- Ćwiczenie rozpoczyna 3 graczy ustawionych przy co drugim pachołku rozmieszczonym na kole środkowym. Startują do pachołka ustawionego na wprost tego przy którym zaczynali ćwiczenie.
- Obiegają pachołek i wracają do tego przy którym zaczynali. Przebiegają za nim w kierunku następnego pachołka ustawionego na kole środkowym w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W ten sposób muszą obiec wszystkie pachołki aż do mementu, gdy wrócą do tego przy którym rozpoczynali ćwiczenie.
- Jednocześnie może ćwiczyć aż 6 zawodników. Wtedy startują równocześnie z każdego pachołka ustawionego na kole środkowym.
- Jeżeli jednak użyjesz 3 graczy to wtedy jest zabawniej, gdyż mogą próbować gonić się nawzajem i łapać zanim skończą cały obwód.
- Każdy z zawodników musi 1 raz obiec cały obwód.
Rysunek 1.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
- Technika biegu – szczególnie przy nawrotach – małe kroczki i tzw. „szybkie” nogi. Dodatkowo zwroty powinny być dokonywane przy nisko położonym środku ciężkości, czyli nisko na nogach.
- Odpowiednie przyspieszenie po każdym nawrocie.
- Używanie rąk. Ręce powinny pracować mocno i dynamicznie oraz być ugięte w łokciach pod kątem 90º.
- Utrzymywanie jakości ruchu – nawet pod koniec obwodu przy zmęczeniu.
Modyfikacja
Przy każdym z zewnętrznych pachołków można ustawić zawodnika z piłką, który będzie zagrywał ją do wybiegającego zza któregoś z pachołków na kole środkowym ćwiczącego gracza. Ćwiczący musi przyjąć i odegrać piłkę zanim obiegnie zewnętrzny pachołek.
Rysunek 2.
Zobacz na naszej animacji, jak powinien wyglądać przebieg ćwiczenia: