Temat przygotowania motorycznego w piłce nożnej jest bardzo obszerny i tak naprawdę trudno o aksjomaty rządzące tym obszarem. Celem oczywiście jest optymalne przygotowanie zawodnika do zawodowego uprawiania sportu, jednak dróg wiodących do tego jest bardzo wiele. Jednym z wyzwań, które bezpośrednio dotyka trenerów prowadzących zespoły, jest integracja środków techniczno-taktycznych wraz z treściami motorycznymi.

 

Często zadajemy lub słyszymy pytania – czy wszystkie zdolności motoryczne możemy kształtować w grach lub fragmentach gry. Co bardziej determinuje planowanie zajęć – akcent techniczno-taktyczny czy motoryczny?

 

Uważamy, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania, pewnie odpowiedzi zależałyby od kultury i tradycji treningu w danym kraju. Jesteśmy jednak zdania, iż po wstępnym przygotowaniu niektóre akcenty motoryczne warto realizować w środkach treningowych, gdzie cel jest techniczno-taktyczny, a dzięki odpowiednim zasadom dbamy również o rozwój zawodników w obszarze motorycznym. Poniżej przykładowy środek treningowy.

 

Gra 1 × 1 z zamykaniem przestrzeni

 

 

Organizacja:

Podział na 2 zespoły znajdujące się naprzeciwko siebie w polu o wymiarach 20 × 15 m. Wyznaczone 2 przestrzenie ok. 2-metrowe widoczne na grafice.

 

Przebieg ćwiczenia:

Zawodnicy ustawieni są w 2 zespołach znajdujących się naprzeciwko siebie. Po podaniu do jednego z zawodników od trenera rozpoczyna się gra 1 × 1. W momencie podania piłki drugi zawodnik z drużyny, która nie otrzymała podania wybiera jedną z dwóch przestrzeni i ustawia się między pachołkami blokując dostępu do niej. Zadaniem zawodnika grającego w ataku jest wygranie pojedynku do przestrzeni, której nie zamyka drugi zawodnik. Po odbiorze piłki zawodnik może atakować 2 przestrzenie.

 

Progresja:

  • Zawodnik blokujący przestrzenie zmienia swoje ustawienie w trakcie pojedynku.
  • Różne pozycje startowe do pojedynku (ustawienie tyłem do środka boiska, w podporze przodem).
  • Po odbiorze piłki zawodnik blokujący przestrzenie dołącza do gry i dochodzi do sytuacji 2 × 1.

 

Więcej na ten temat znajdziecie w artykule „Integracja środków techniczno-taktycznych z kształtowaniem zwinności w kategoriach wiekowych U8–U12” autorstwa Jędrzeja Łągiewki i Jakuba Marynowicza (Akademia Lecha Poznań) opublikowanym nr 4/2017 (23) czasopisma „Asystent Trenera”.

 

Tutaj można zamówić czasopismo „Asystent Trenera”